AKİB'den İnternet'ten Global Pazarlama Eğitimi

AKİB'DEN İNTERNET'TEN GLOBAL PAZARLAMA EĞİTİMİ

 

AKİB Koordinatör Başkanı Hayri UĞUR: “Ticaret, hızla dijitalleşmektedir ve buna adapte olamayanların gelecekte var olmaları mümkün değildir”

AKİB ve TİM-TEB Girişim Evi Level Up programındaki SooCommerce Web Yazılımları firması ile ortak bir eğitim faaliyeti olarak 18 Temmuz 2019 tarihinde Mersin AKİB Hizmet Binası'da “İnternetten Global Pazarlama” eğitimi düzenlenecek.

Eğitimde “E-İhracat nedir? İnternetten İhracat Nasıl yapılır? Yurt dışında ofis açmadan müşteriler nasıl bulunur? İnternetten yurt dışından distribütör ve bayiler nasıl bulunur? Uluslararası perakende ve toptan satış platformları, en etkili dijital pazarlama taktikleri, uluslararası ödeme sistemleri, tahsilat ve online para transferleri nelerdir? İhracatta yeni nesil müşteri temsilcisi, chatbot kullanımı, GTİP numaranız ile tüm dünyadan alıcı bilgilerine nasıl erişirsiniz?” gibi konular eğitmen Sezer Özgür tarafından aktarılacak.

Eğitime ilişkin açıklamalarda bulunan AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, teknolojinin akıl almaz bir hızla dönüştüğü ve geliştiği bir çağda yaşadığımızın altını çizerek, “Bu durumun, pek çok sonuçlarının yanında, ticaret hayatında da, hem ülkemizde hem de uluslararası camiada kaçınılmaz sonuçları var. Bu sonuçlardan birinin e-ticaretin öneminin artması olduğunu söylersek yanlış olmayacaktır.” diye konuştu.

Türkiye'de 2014-2018 ortalamasına bakıldığında e-ticarette %33'lük bir büyümenin söz konusu olduğuna vurgu yapan Uğur, “Geldiğimiz noktada 2018 yılı için yaklaşık 60 milyar TL'lik bir işlem hacmi var. Dünya ölçeğinde ise, 2019 yılı için beklenen işlem hacmi 3,5 trilyon $. Perakende işlemlerin yaklaşık %10'u, küresel düzeyde toplam hasılanın yaklaşık %5'i çevrimiçi işlemelerle gerçekleştirilmekte ve e-ticaret her yıl geleneksel alışveriş işlemlerine göre yaklaşık 4 kat daha hızlı büyümektedir. Üstelik e-ticaretin toplam içerisindeki payındaki artış hızı da yıldan yıla büyümektedir. Görülmektedir ki ticaret, hızla dijitalleşmektedir ve buna adapte olamayanların gelecekte var olmaları mümkün değil.” dedi.

Uğur, ihracatçıların hem kendilerine hem de personellerine verilecek bu ve benzeri eğitimlerden elde edecekleri bilgilerin, firma ve ülke ihracatı hedeflerini yakalamalarında önemli bir itici güç olacağına dikkat çekerek, “Günümüz koşullarına uyum sağlayarak, istikrar ve kalıcılık hedefleyen tüm ihracatçılarımızın bu eğitime katılmalarını tavsiye ederim.” şeklinde konuştu.

18 Temmuz 2019 Perşembe günü Mersin'de, 14:00-16:30 saatleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek ve “İnternetten Global Pazarlama Eğitimi” hakkında AKİB'in www.akib.org.tr adresli web sayfasından detaylı bilgi alınarak, eğitim programına kaydınızı yaptırabilirsiniz.