Akib'den Nisan Ayında 1 Milyar 195 Milyon Dolarlık İhracat.

AKİB'DEN NİSAN AYINDA  

1 MİLYAR 195 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

 

AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş “AKİB olarak ihracatımız 2019 yılı Nisan ayında 1 milyar 195 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı %122, Demir ve Demir Dışı Metaller ile Çelik sektörü %40,6, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri ihracatı %34, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatı %15 ve Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri %3 oranında artış gösterdi” dedi.

 

AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş, 2019 yılının ilk dört ayına bakıldığında, Ocak ayında %13, Şubat ayında %23 ve Mart ayında %9 artışın ardından, Nisan ayında görülen %36 artışın AKİB ihracatçılarının özverili çalışmalarının yansıması olduğuna vurgu yaparak, “AKİB olarak gerçekleştirdiğimiz alım heyetleri, ticaret heyetleri ve fuarlarla yeni ülkelere yelken açmamız, üretim-ihracat kanalını güçlendirici projelerde odalar ve derneklerle işbirlikleri gerçekleştirmek için tüm gücümüzle çalışmamızın meyvelerini bu rakamlarla alıyoruz” diye konuştu.

 

AKİB rakamlarını değerlendiren Ateş, “Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin 2019 yılı Nisan ayı ihracatının 880 milyon dolardan 1 milyar 195 milyon dolara yükseldiği, geçen sene Nisan ayına oranla %36 oranında bir artış olduğu görülmektedir” dedi. 2018 ve 2019'u ilk 4 ay olarak değerlendirdiğimizde ise; 2018 yılı ilk 4 ayında 3 milyar 904 milyon dolar olan ihracatımızın, 2019 yılı ilk 4 ayında 4 milyar 650 milyon dolara yükseldiği ve %19 oranında arttığı gözlenebilir” dedi.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Ateş, AKİB'in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2019 yılının Nisan ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; İspanya, Irak, Malta, Birleşik Devletler ve İtalya olduğunu açıkladı. Özellikle Malta'ya %55,020, Nijerya'ya %728, İspanya'ya %233, Fransa'ya %140 ve Yunanistan'a %138'lik ihracat artışı göze çarptı.

 

- % 36 ARTIŞLA İHRACATINI EN FAZLA ARTIRAN BİRLİK OLDUK

 

AKİB'in 2019 yılı Nisan ayında, 1 milyar 195 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 5. büyük genel sekreterlik konumunda yer aldığını kaydeden Ateş, “AKİB gösterdiği yüksek performans ile Nisan ayında da Türkiye geneli ihracatta yakalanan 14 milyar 066 milyon dolarlık ihracatta %8,5'luk pay sahibi oldu ve Türkiye ihracat artış oranının çok üzerinde bir artış gerçekleştirerek ihracatını an fazla artıran genel sekreterlik konumunda yer aldı. Görünen o ki, ihracat dünyasında AKİB 2017 yılının en çok gurur duyulan birliği olacak” şeklinde konuştu.

 

Türkiye geneli ihracatı AKİB'in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Ateş, 2019 yılının Nisan ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay'ın 10., Kayseri'nin 12., Adana'nın 13., Mersin'in 14. ve Karaman'ın 35. sırada olduğunu belirtti.