AKAMİB 2019 Yılı Ağustos Ayı İhracatı 54 Milyon Doları Aştı

09.09.2019

AKAMİB 2019 YILI AĞUSTOS AYI İHRACATI

54 MİLYON DOLARI AŞTI

Onur Kılıçer

 

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Ağustos ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %22,9 artışla 54 milyon 850 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemde Türkiye Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı %13,5 artışla 414 milyon 52 bin dolar olurken sektörün toplam ihracattaki payı %3,1 oldu.

AKAMİB olarak Ağustos ayında en fazla ihracat Irak pazarına olurken onu İsrail ve İtalya takip etti. Katar pazarı gerçekleştiren ihracatsa %317 oranındaki yüksek artışla 1,9 milyon dolar oldu. 

Ocak – Ağustos 8 aylık dönemde Mobilyalar ürün grubu AKAMİB ihracatında %63 paya sahip olurken, ihracat değeri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %20 artışla 284 milyon 36 bin doları buldu. Ürün grupları arasında en çok artış ise %83 oranıyla Keresteler- Sandık – Kafes-Palet ürün grubunda görüldü ve yaklaşık 54 milyon dolar ihracat değerini yakaladı.

 

“İHRACATÇIMIZIN ARKASINDAYIZ''

İhracat rakamlarını değerlendiren AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı R.Onur Kılıçer “AKAMİB olarak firmalarımızla el ele verip ihracatımızı arttırmak için seferber olacağımızı kararlılıkla belirtmiştik. Şimdi görüyoruz ki geldiğimiz noktada Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri sektörlerinde ülkemizin lokomotif ihracatçı birliği olma yolunda kararlılıkla ilerliyoruz. Geçtiğimiz 8 ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla %28 oranında artış kaydettik. Bu artışla birliğimiz Ocak-Ağustos dönemi Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri Genel Sekreterlikler bazında Türkiye genelinde ikinci sırada” dedi.

AKAMİB olarak her zaman olduğu gibi bugün de ihracatçıların arkasında durup, onlara yön göstermeyi esas amaç olarak gördüklerini söyleyen AKAMİB Başkanı Kılıçer, “Bu kapsamda, birliğimiz nezdinde faaliyetlerini sürdüren Kayseri Mobilya ve Mobilya Yan Sanayi URGE projemizle 10-12 Eylül tarihlerinde Fransa Paris'e Yurt Dışı Pazarlama faaliyeti kapsamında ziyaretlerde bulunup, firmalarımızın Fransa ve dolayısıyla Avrupa pazarındaki ihracat oranlarını arttırmayı hedefliyoruz. Faaliyete Kayseri ilimizin URGE projemize dâhil mobilya firmaları katılacaktır. Yine aynı şekilde çalışmalarına devam ettiğimiz, mobilya sektöründe Dünya'nın önde gelen fuar organizasyonu olarak bilinen ABD High Point Market Fuar ziyaretimizle Kayseri URGE projemizdeki firmalarımızın, kendi sektörlerinde Dünya'daki en yenilikçi gelişmeleri yerinde görmeleri amaçlanmıştır. Gerek faaliyetine devam ettiğimiz URGE projemizle gerekse de yaptığımız sektörel ticaret organizasyonlarımızla daima ihracatçımızın arkasındayız” şeklinde konuştu.