Yaş Meyve Sebze İhracatında Şubat Ayı Bereketi!

YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATINDA ŞUBAT AYI BEREKETİ!

 

2019 yılı Şubat ayı Türkiye Yaş Meyve Sebze ihracatında,  Sebze ürünleri değerde %42'lik pay ile ihracata büyük oranda katkı sağladı!

 

Yaş meyve ve sebze sektörü Şubat ayı ihracatını değerlendiren, Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat SİN, Türkiye ekonomisinde kilit konumunda yer alan yaş meyve ve sebze sektörünü ihracatının, Şubat ayında 166,3 Milyon dolarlık değerle Türkiye geneli ihracat rakamlarında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Sebze ürünleri ihracatının, yaş meyve sebze ihracatı içinde değerde %42'lik paya sahip olduğunu belirten Sin, bu rakamların ülkemiz ekonomisine göz ardı edilmemesi gereken katkılarda bulunduğunu ifade etti.

AKİB Yaş Meyve Sebze İhracatında Yine Zirvede

AKİB değerde %50'lik miktarda ise %56'lık pay ile Türkiye Yaş Meyve ve Sebze ihracatına en çok katkı sağlayan birlik oldu. Şubat ayı yaş meyve sebze ihracatının birlik adına bereketli geçtiğini belirten başkan Sin; Meyve ürünlerinde Nar'ın 13 milyon dolarla, Sebze ürünlerinde ise Domates' in 40 milyon dolarla,  liste başını çektiğini belirterek, AKİB' in ise genel yaş meyve sebze ihracatına 83 milyon dolarlık katkıları ile diğer birlikler arasında birincilik istikrarını koruduğunu vurguladı.

Şubat ayının birincisi domates!

Şubat ayında en çok ihraç edilen ürün domates olurken onu sırasıyla limon, mandalina ve biber takip etti. Şubat ayının şampiyonu domates ihracatında, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla değerde  %30'luk artış yaşanarak 40 milyon dolarlık döviz getirisi sağlandı.

Şubat ayında en çok yaş meyve ve sebze ihracatı yapılan ülke %30'luk payla Rusya Federasyonu olurken onu sırasıyla Romanya, Irak, Ukrayna ve Almanya takip etti.

AKİB, Yaş Meyve Sebze ihracatının artması için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor!  

Şubat ayı içerisinde, Yaş Meyve Sektöründe Koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği kanalıyla ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı öncülüğünde “Türkiye-Fransa Yaş Meyve Sebze Koridoru” bilgilendirme toplantısının gerçekleştiğini belirten başkan Sin, AKİB'in ihracatı arttıracak her çalışmaya azami çaba gösterdiğini ve tasarlanan ticaret koridorunun yaşama geçmesinin ihracata büyük katkısının olacağını, bu sayede de Fransa ve Avrupa pazarının sektör için yeni bir soluk olacağını belirtti.

 

Bu tür toplantıların yaş meyve sebze sektörü açısından çok önemli olduğunu ve AKİB olarak katkı sağlamaktan mutlu olduklarını belirten Sin, birlik olarak ihracatçıların her zaman yanlarında olduğunun altını çizdi.