Dış Ticaret Mevzuatı ve Döviz Kredileri

DIŞ TİCARET MEVZUATI VE DÖVİZ KREDİLERİ EĞİTİMİ

20 Kasım 2019 / MERSİN

AKİB ve Garanti Bankası ortak faaliyeti olarak, Garanti Bankası uzmanlarının sunumlarıyla “Dış Ticaret Mevzuatı ve Döviz Kredileri Eğitimi” düzenlenecektir. Eğitimde, Garanti Bankası Mevzuat Direktörü Fidan SÖNMEZGÜL sunumuyla; “Kambiyo Rejiminde Son 15 Yılda Neler Oldu?, TPKK Hakkında 32 Sayılı Kararda Yapılan Önemli Değişiklikler, İhracat Uygulamaları, Döviz Kredisi Uygulamaları, Firma Döviz Pozisyonlarının TCMB Tarafından İzlenmesi, 85 Sayılı Karara Göre Sözleşmelerin TL Düzenlenmesi Zorunluluğu, Diğer Değişiklikler” ve Garanti Bankası Dış Ticaret Danışmanı Yahya KÜTÜKÇÜ sunumuyla; “Uluslararası Ticarette Başvuru Kaynakları, Uluslararası Ticarette Ödeme Yöntemleri, Akreditif (tanımı, özellikleri, tarafları, değiştirilmesi, iptal edilmesi), Teyitli, Teyitsiz Akreditif, Özel Şartlar ve Belge Talebinde Dikkat Edilecek Konular, Teslim Şekilleri (Incoterms 2010)” gibi başlıklar ele alınacaktır.

Soru - Cevap bölümünün de olacağı program ücretsiz olup, katılım için Başvuru Formu linkinden kaydolmanız yeterlidir.

 

Tarih – Saat: 20.11.2019 - 13:00

Yer: AKİB Genel Sekreterlik Binası (Limonluk Mh. Vali Hüseyin Aksoy Cd. No:4 Yenişehir / Mersin)

EĞİTMENLER

Fidan SÖNMEZGÜL
Garanti Bankası Mevzuat Direktörü

Ankara doğumludur. 1983 yılında Bornova Anadolu Lisesi, 1987 yılında Ege Üniversitesi / Edebiyat Fakültesi / İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsünde Master of Business Administration (İngilizce) yaparak tamamladı. Bankacılık kariyerine, İş Bankasında Kambiyo uzmanı olarak başladı, Kambiyo ve Dış Ticaret alanlarında aldığı görevleri müteakip 2001 yılında Osmanlı Bankası birleşmesi ile Garanti Bankasına geçti. Halen, Garanti Bankasında Mevzuat Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.

Kariyer hayatının birikimini, Banka ve iştirak müşterilerine dış ticaret mevzuatına yönelik teknik konularda danışmanlık hizmeti vererek aktarmanın yanı sıra Türkiye Bankalar Birliği nezdindeki çalışma gruplarında da görev almaktadır. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi / Sosyal Bilimler Fakültesi / Bankacılık ve Finans Bölümünde harici öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Yahya KÜTÜKÇÜ
Garanti Bankası Dış Ticaret Danışmanı

İstanbul doğumludur. 1995 yılında Garanti Bankasında göreve başlamıştır. Dış Ticaret Biriminde farklı pozisyonlarda görev almıştır. Garanti Bankası personeline yönelik dış ticaret eğitimlerinde “eğitici” olarak görev almaktadır. Dış ticaret birimine gerekli durumlarda sorunlu işlemlere ve uluslararası kurallara ait danışmanlık, personelin dış ticaret eğitimlerinin organizasyonu, dokümanlarının hazırlanması, dış ticaret eğitici personelinin gelişimi, müşterilere ait eğitimlerin, seminerlerin düzenlenmesi ve verilmesi görevleri arasındadır.

Uluslararası Ticaret Odası'nın (International Chamber of Commerce- ICC) Londra'da düzenlediği sınava Garanti Bankası'nı temsilen katılmış ve Certified Documentary Credit Specialist CDCSBelgeli Krediler (Akreditifler) Uzmanı unvanını kazanmıştır. 2004 yılı başında Uluslararası Ticaret Odası'nın Türkiye Milli Komitesi Bankacılık Tekniği ve Uygulamaları Komisyonu eğitici üyeliğine kabul edilmiştir ve halen ICC'nin Uluslararası Bankacılık komisyonlarında ve Türkiye'deki çalışmalarında görev almaktadır. ICC Yayınlarının Türkçeye çevrilmesi, bankacı ve firmalara verilen seminerlerde eğitici görevleri, sorunlu olaylara ilişkin ICC görüşlerinin hazırlanması görevleri arasındadır. ICC'nin DOCDEX (Documentary Credit Dispute Expertise) Uluslararası Akreditif işlemlerindeki anlaşmazlıklarda görevlendirdiği bilirkişi listesindedir. Türkiye'deki mahkemelere yansımış sorunlu olaylarda bilirkişilik görevleri üstlenmektedir. Türkiye Bankalar Birliği'nde ve Ticaret Odaları'nda çeşitli dış ticaret konularında eğitimler vermektedir. ICC'nin Uluslararası Standart Bankacılık Uygulaması (ISBP) yayınının revizyonu için oluşturulan uluslararası danışman komisyonu üyeliğinde bulunmuştur. 2014 yılında ICC Türkiye tarafından yayınlanan akreditiflere ilişkin bir kitabı mevcuttur.

Kendisi halen Garanti Bankası Operasyon Merkezi Dış Ticaret Birimi'nde, Dış Ticaret Danışmanı olarak görevine devam etmektedir.