Suudi Arabistan - Gümrük Vergisi Artışı / Msalato Uluslararası Havalimanı İhalesi / Meksika Siber Dolandırıcılık Vakaları

Mersin, 24/06/2020

Sayı: 17812098-TİM.AKİB.GSK.SAN.2020/224-3324
Konu: GENEL DUYURU HK.

Sayın Üyemiz,

Konu: Suudi Arabistan - Gümrük Vergisi Artışı

T.C. Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıda, Suudi Arabistan Gümrük Bakanlığı tarafından 10.06.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iki binden (2000) fazla ürün için gümrük vergilerinin artırılacağı bildirilmektedir. Yazıda devamla, gümrük vergisi artışı yapılacak ürün grupları arasında gıda ürünleri, mineral ürünler, kimyasal ürünler, plastik ürünler, kauçuk ürünleri, deri ürünleri, tekstil, ayakkabı, adi metaller (demir, çelik, alüminyum vb.), çimento, seramik, makine ve ekipman, elektrikli ekipman, oyuncaklar, mobilya, motorlu araçlar ve diğer birçok sanayi ürünü bulunduğu ifade edilmekte olup, konuya ilişkin olarak PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından hazırlanan bilgi notu ile Suudi Arabistan Gümrük Bakanlığının vergi oranları değişen tüm ürünleri içeren bilgilendirme broşür ve ürün listesi hakkında Genel Sekreterliğimiz'den bilgi alabilirsiniz.

Konu: Msalato Uluslararası Havalimanı İhalesi Hk.

Darüsselam Ticaret Müşavirliğimizden alınan bir yazıda, Tanzanya Çalışma, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı tarafından daha önce duyurusu yapılan ve yine Müşavirliğimizin yazısına atıfla Meclisimizce paylaşılan, Msalato Uluslararası Havalimanı İhalesi'nin “Altyapı” ve “Bina” kısımları için ihale teklifi verme süresinin 14 Temmuz 2020 tarihine kadar uzatıldığı bildirilmektedir. İlgili duyuru metni için Genel Sekreterliğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Konu: Meksika Siber Dolandırıcılık Vakaları Hk.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünden alınan yazıda, Meksika'da yerleşik şahısların Türk firmasının veya yurt dışındaki müşterisinin e- posta hesapları üzerinden yapılan ticari yazışmaları ele geçirmesi ve izlemesi sonucunda ödeme işleminin verilen bir hesap numarasına yapılmasının talep edilmesi yöntemiyle gerçekleştirilen siber dolandırıcılık vakalarında artış olduğunun gözlemlendiği, Meksika'da banka hesaplarına yapılan ödemelerde ödeme emrinde yer alan alıcı ismi ile resmi hesap isminin veya hesap numarasının uyuşmasının zorunlu olmadığı, mevzuat açığının firmaların mağduriyetine sebep olduğu bildirilmektedir.

Anılan yazıda devamla, firmaların elektronik haberleşme sistemlerinin “hacklenme” ve siber saldırıya karşı korunacak şekilde yönetilmesi ve ödeme işlemi gerçekleştirilmeden evvel hesap bilgilerinin müşteri ile telefon görüşmesi aracılığıyla teyit edilmesi hususlarının hatırlatıldığı ifade edilmektedir.

Bilgilerini rica ederim.

Mehmet Ali ERKAN
Genel Sekreter