AKAMİB Temmuz Ayı İhracatı Ve Faaliyetleri İhracatçının Yüzünü Güldürdü

AKAMİB TEMMUZ AYI İHRACATI VE FAALİYETLERİ

İHRACATÇININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

 

 

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB)'nin 7 aylık toplam ihracatı 331,9 milyon dolar oldu.

 

2018 yılı Temmuz ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı, 2017 yılının eş değer dönemine kıyasla, %16,2 oranında artış göstererek 405 milyon 932 bin dolar olarak gerçekleşti. Sektörün Temmuz ayı Türkiye toplam ihracatındaki payı ise %2,9 oldu. 

 

2018 yılı Temmuz ayı sektörel bazda ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) ihracatının Temmuz ayında 44 milyon 757 bin dolar olarak gerçekleştiğini, 7 aylık toplam ihracatının ise 331 milyon 989 bin dolar olduğunu kaydetti.

 

- AKAMİB temmuz ayı ihracatında Irak'ı İsrail ve Almanya takip etti

Türkiye geneli ve AKAMİB olarak sektörün Temmuz ayında en önemli pazarının Irak olduğunu vurgulayan Kılıçer, “AKAMİB ihracatında Irak pazarını İsrail ve Almanya takip etti. Türkiye sektör ihracatında temmuz ayında Libya'ya gerçekleşen ihracattaki yükseliş dikkat çekti” şeklinde bilgi verdi.

 

Ocak-Temmuz 7 aylık dönemde Mobilyalar ürün grubunun, AKAMİB ihracatında %64 paya sahip olduğunu ve ihracat değerinin 211 milyon 661 bin doları bulduğunu aktaran Kılıçer, Kayseri'nin 7 aylık dönemde sektör ihracatında Türkiye genelinde 4. sırada yer aldığını da sözlerine ekledi.

 

- Kayseri Mobilya ve Mobilya Yan Sanayi Ur-Ge Projesi 22 firma ile start aldı

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği bünyesinde Kayseri Mobilya ve Mobilya Yan Sanayi sektörleri için T.C. Ticaret Bakanlığı'nca onaylanan Ur-Ge (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi) Projesi'nin geçtiğimiz hafta yapılan açılış toplantısı ile faaliyetlerine başladığının müjdesini de veren Kılıçer, “22 firmadan 40'a yakın temsilcinin ve AKAMİB Yönetim Kurulu'nun katılımıyla gerçekleşen toplantıda firmalara proje kapsamında yapılacak faaliyetler ve izlenecek yol ile ilgili bilgiler aktardık.  Firma temsilcilerine toplantıya ve projeye gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

 

- Ur-Ge Projesi ile alternatif pazarlar bulunacak

 

Kılıçer, Bakanlık tarafından %75 oranında desteklenen projenin, AKAMİB proje yürütücülüğünde faaliyetlerine prefinansman avantajı ile devam edeceği bilgisini paylaşarak, “Başta Kayseri ili sanayisi ve Türkiye ekonomisi için önem arz eden Mobilya sektörünün ihracatını artırmak amacıyla, hali hazırda ulusal pazarda olduğu gibi uluslararası pazarda da aktif olan firmalarımızın pazar çeşitliliğini artırarak, alternatif pazarlar bularak bölgemize ve ülkemize katkı sağlamak için yola çıktık. Pazar araştırmasının ardından vakit kaymeden pazarlama heyetlerine başlayacağız” dedi.  

           

- AKAMİB'den kurum ziyaretleri

 

URGE Açılış Toplantısı öncesinde AKAMİB Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, Kayseri Sanayi Odası, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri OSB Müdürlüğü ve Kayseri Mobilya Sanayiciler Derneği'ni de ziyaret ettiklerine değinen Kılıçer, “Toplantılarda güncel ekonomik durum tartışılırken, sektör ihracatı için neler yapılabileceği görüşüldü. Devlet desteklerinin, firma taleplerinin ve ihracatta yaşanan sorunların gündeme çıktığı toplantılarda sektör ve üye firmalar için ortak faaliyetler gerçekleştirilmesi için karara varıldı. Sektör ihracatımızı artırmak adına kurum ziyaretlerimiz ve faaliyetleri ile çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek” şeklinde konuştu.

 

İlgili Fotoğraflar