English

Koordinatör Başkandan Aylık Değerlendirme

 

 

 

AKİB ihracatı, 2017 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 15,9 artış kaydederek, 1 milyar 7 milyon dolara çıktı.

Demir ve demir dışı metaller ve çelik ihracatı % 97, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı % 19, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatı % 18, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı % 13, Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı % 8, Tekstil ve Hammaddeleri ihracatı ise % 1 oranında artış gösterirken, Yaş Meyve Sebze ihracatında % 19, Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatında % 45 düşüş yaşandı.

-AKİB İHRACATI TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE ARTIŞA DEVAM ETTİ

Nisan ayında referandum gündemine yoğunlaşan ekonomimizin, ihracat rakamlarını da bir nebze olsa etkilediğini vurgulayan AKİB Koordinatör Başkanı Zeki Kıvanç, "AKİB olarak ihracatımız, hızını çok az keserek de olsa artışa devam etti. Bundan sonraki süreçte ekonomimizdeki istikrarın ihracata da olumlu yansımalar getireceğine ve yüksek artış oranları göreceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

AKİB rakamlarını değerlendiren Kıvanç, "Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin 2017 yılı Nisan ayı rakamlarının 869 milyon dolardan 1 milyar 7 milyon dolara yükseldiği, geçen sene Nisan ayına oranla % 15,9 oranında bir artış olduğu görülmektedir. 2016 ve 2017'yi ilk 4 ay olarak değerlendirdiğimizde ise; 2016 yılı ilk 4 ayında 3 milyar 320 milyon dolar olan ihracatımızın 2017 yılı ilk 4 ayında 4 milyar 303 milyon dolara yükseldiği ve % 29,6 oranında arttığı gözlenebilir” dedi.

-TÜRKİYE GENELİ İHRACATTA 4. SIRADAKİ YERİMİZİ KORUDUK

AKİB'in, Türkiye geneli ihracata yaptığı % 8,5'luk katkı ile de en fazla ihracat yapan 4. Genel Sekreterlik konumunu koruduğuna ve en fazla ihracat artışı gerçekleştiren 2. Genel Sekreterlik olduğuna dikkat çeken Kıvanç, "2017 yılı Nisan ayında, 2016 yılının Nisan ayına göre ülke olarak % 4 oranında daha fazla ihracat yaptık. AKİB gösterdiği yüksek performans ile Nisan ayında da Türkiye geneli ihracatta yakalanan 11 milyar 865 milyon dolarlık ihracatta önemli pay sahibi oldu” dedi.

Türkiye geneli ihracatı AKİB'in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Kıvanç, 2017 yılının Nisan ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay'ın 10., Adana'nın 11., Mersin'in 12., Kayseri'nin 13. ve Karaman'ın 28. sırada olduğunu belirtti.

Kıvanç, AKİB'in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2017 yılının Nisan ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Malta, Birleşik Devletler ve İtalya olduğunu açıkladı.

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri: Kimya sektörü, nisan ayında 1 milyar 232 milyon dolarlık ihracatıyla otomotiv ile hazır-giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından üçüncü sırada yer aldı. Yılın ilk dört ayına bakıldığında, ihracata en yüksek katkıyı sunan sektörlerde ilk sırada yer alan otomotiv sektörünün ardından en yüksek ihracat artışı çelik ve kimyevi maddeler ve mamülleri sektörlerinde yaşandı. Nisan ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 0,1 oranında bir arttı ve 1,2 milyar dolara ulaştı.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin 2017 yılı Nisan ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre ise; kimyevi maddeler ve mamülleri sektörü 319 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı Nisan ayında bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla % 19 oranında bir artış yakaladı ve Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatındaki payı % 25 oldu.

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği bu dönemde en fazla ihracatı Birleşik Arap Emirlikleri, Malta ve Birleşik Devletler'e yaptı. Namibya, Cebelitarık, Mısır, K.K.T.C., Almanya, Irak ve Suudi Arabistan ise ilk 10'daki diğer ülkeler olarak sıralandı. Bu dönemde Birleşik Arap Emirlikleri 127 milyon dolar değerindeki rekor ihracat artışıyla dikkati çekti.

Yine bu dönemde Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ihracatında en fazla ihracat yapılan ürün grubu her dönem olduğu gibi Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar Ve Ürünler olurken, bu ürün grubunu Plastikler Ve Mamülleri ile Anorganik Kimyasallar izledi.