Koordinatör Başkandan Aylık Değerlendirme

 

AKİB NİSAN AYI İHRACATI 884 MİLYON DOLAR

 

AKİB olarak ihracatımız 2018 yılı Nisan ayında 884 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yaş Meyve Sebze ihracatı % 26, Tekstil ve Hammaddeleri ihracatı % 10, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatı % 6 oranında artış gösterdi.

 

2017 yılı başından bu yana sürekli artış gösteren AKİB ihracatı Şubat, Mart ve Nisan ayında global pazarlardaki zorluklardan dolayı geriledi. Ancak biz, son üç aydır yaşadığımız bu duraksamayı,  AKİB olarak koşar adım ilerlediğimiz yolda küçük bir mola olarak görüyoruz. 24 Haziran'da yapılacak olan seçimlerin ardından ekonomide yaşanan belirsizliğin ortadan kalkması ile bu tablonun yükselişe geçeceğini umut ediyoruz.

 

Bunun için de mevcut pazarlarda rekabet edebilir duruma gelmek, yeni pazarlara yelken açmak, piyasalarda oluşan etkileri en kısa sürede görerek gerekli önlemleri alabilmek, ihracatçımızın sorunlarını çözmek için girişimlerde bulunmak gibi ihracatımızın artırılmasına yönelik faaliyetlerin içerisinde olacağız.

 

Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin 2018 yılı Nisan ayı rakamları 986 milyon dolardan 884 milyon dolara gerilerken, geçen sene Nisan ayına oranla % 10 oranında bir düşüş olduğu görüldü. 2017 ve 2018'i ilk 4 ay olarak değerlendirdiğimizde ise; ihracatımızın 2018 yılı ilk 4 ayında % 8 oranında azalarak 3 milyar 914 milyon dolara gerilediği gözlendi.

 

Nisan ayında AKİB ihracatındaki düşüşün en etkin nedeni; % 33'lük kimya sektörü ihracatı düşüşü oldu. Ancak yaş meyve sebze sektörü % 26 artış oranı ile AKİB ihracatının düşüş şiddetini azalttı.  

 

AKİB ihracatını ülkeler bazında incelediğimizde; 2018 yılının Nisan ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; Irak, Amerika Birleşik Devletleri, Mısır, Almanya ve Suriye  olduğu görüldü. 

 

-TÜRKİYE GENELİ İHRACATA KATKIMIZ % 6,5

AKİB, 2018 yılı Nisan ayında, 884 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 6. büyük genel sekreterlik konumunda yer alırken, Türkiye ihracatının % 6,5'lik kısmı AKİB kanalıyla gerçekleştirildi.

 

Türkiye geneli ihracatı AKİB'in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendirdiğimizde ise; 2018 yılının Nisan ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay'ın 10., Adana'nın 11., Kayseri'nin 12., Mersin'in 14. ve Karaman'ın 32. sırada yer aldı.