Koordinatör Başkan

 

Mahmut ARSLAN

ÖZGEÇMİŞ

 

 

Mahmut Arslan 1953 yılında İskenderun'da doğdu. İlk, orta ve lise yıllarını Mersin'de tamamladı.

1979 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olan Mahmut Arslan Mersin'e dönerek baba mesleğini seçti.11 Eylül 1980 tarihinde Arbel şirketini kurdu. Yaptığı yatırımlarla Mersin'de ilklere imza atan Mahmut Arslan bugün Mersin'de bulunan tesisler ile şehir ekonomisine katkı sağlamakta, iş istihdamı yaratmakta.

Mersin'in ilk entegre mercimek , bulgur ve makarna fabrikalarını kuran Arslan ilk yurtdışı yatırımını 2001 yılında Kanada'da yapmış, bugün Amerika, Avustralya, Kanada, İngiltere, Çin, Güney Afrika'daki tesisleri ile dünyanın tanıdığı global bir şirketin kurucusudur. Yurtiçinde ve yurtdışında yaptığı yatırımlarla sektöre ve ülke ekonomisine katkılarından dolayı çeşitli ödüller alan Mahmut Arslan'a Kırgızistan'da tarım sektörünün ve ekonomisinin gelişmesindeki katkılarından dolayı 2006 yılında Kırgızistan Fahri Konsolosluğu unvanı verildi.

1998-2006 yılları arasında Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkan Vekilliği yapan Mahmut Arslan sektörün ve Türkiye ihracatının gelişmesi için çalışmalar yürütmüş, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları'nda Yönetim Kurulu Üyeliği ve başkanlığı yapmıştır. Hala;

  • Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı
  • Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı
  • Ulusal Baklagil Konseyi Yönetim Kurulu Başkanlığı
  • Mersin Ticaret Borsası Onur Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmaktadır.