Su Ürünleri Çalıştayı ve Tarıma Dayalı OSB

28.05.2019

ÇALIŞTAYDA TARLA BALIKÇILIĞI MASAYA YATIRILDI

 

Türkiye'de bir ilk olarak kurulması planlanan Adana Karataş Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin tanıtımı ve yetiştirilecek potansiyel ürün çeşitleri ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği organizasyonu ile “Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi ve Su Ürünleri Çalıştayı” gerçekleştirildi.

 

24-25 Mayıs 2019 tarihinde Adana Divan Otel'de Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı yetkilileri, akademisyenler ve özel sektör temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen çalıştayın ilk gün programı Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Ali Can Yamanyılmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Adana Valisi Mahmut Demirtaş tarafından gerçekleşen açılış konuşmaları ile başladı.

 

- ASHİB olarak elimizi taşın altına koymaya karar verdik

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Ali Can Yamanyılmaz yaptığı konuşmada, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği olarak son birkaç yıldır Adana'da Karataş'ta Tarım Orman Bakanlığımız, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Valiliği'nin destekleri ile Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi kurulması için girişimlerde bulunduklarını dile getirerek, “Biz de Birlik olarak ülkemiz için elimizi taşın altına koymaya karar verdik. 2018 yılında Türkiye balık ve su ürünleri sektörü olarak 84 ülkeye yaklaşık 1 milyar dolar gibi rekor seviyede ihracat gerçekleştirdik. Ama biliyoruz ki bu rakamlar ülkemizin potansiyeli için yeterli değil. Bu rakamları çok daha yukarılara taşımalıyız. İşte bu hedef için kurulacak olan Organize Sanayi Bölgesi'ni en etkin şekilde kullanmalıyız” dedi.

Adana'da kurulacak Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde 143 firmanın 60 bin ton su ürünleri üretmesinin, yıllık 2,5 milyar lira katma değer ve en az 2 bin kişiye istihdam sağlamasının hedeflendiğine vurgu yapan Yamanyılmaz, “OSB'de karides, levrek, çipura, sazan, yayın, kefal türleri, yılan balığı, yosuz tilapya, pangasus, trança gibi su ürünlerinin üretilmesi planlanıyor. Kurulacak olan bu organize sanayi bölgesinin ülkemiz ve bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç ise, Organize Sanayi Bölgelerinin üretim ve ihracat için önemini vurgulayarak Adana-Karataş bölgesinde kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB ve Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri OSB'nin bölge için yeni bir istihdam ve yatırım kaynağı olacağını belirtti. Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için üretici ve sanayicilere büyük görev düştüğünü de kaydeden Oruç, sözlerini tarımsal üretimde katma değer yaratma vurgusu yaparak bitirdi.

 

 

- Su ürünleri ihracatında 2023 hedefimiz 1 milyar doları yakaladık

 

Tarım Orman Bakanlığı Balıkçılık Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay ise Türkiye'nin tarımda ihracatçı ülke konumunda olduğunu kaydederek, “Bu ihracattaki en önemli unsurlardan biri de su ürünleri. 2003 yılında su ürünleri Tarım Bakanlığı tarafından desteklenmeye başlanmasıyla birlikte su ürünleri üretimi yüzde 400 artarak, 2018 yılında 315 bin tona gelmiş. İhracatı da yüzde 885 oranında artarak 2023 hedefimiz olan 1 milyar doları yakalamış durumdayız. Biz bu ihracatı arttırmaya kararlıyız. Bakanımıza yılın başında söz verdik, 2019 yılı içerisinde 170 bin ton civarında yeni su ürünleri istihsal alanını üreticilerimize teslim edeceğiz. Mersin ve Aydın'daki 50 bin tonluk projelere ilave olarak Organize Sanayi Bölgesi'nin açıklarında ilave 50 bin tonluk denizde yetiştiricilik yapılacak alanın çalışmalarını da tamamlamak üzereyiz” diye konuştu.

 

- Son 5 yılda Adana'da önemli gelişimler sağlandı

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, birlik ve beraberlik sayesinde son 5 yılda Adana'da önemli gelişmeler sağlandığını kaydederek, "Lezzet Festivali'nden tutun tarıma dayalı OSB, mahrukatçılar, Ceyhan'daki Enerji İhtisas Bölgesi yatırımlarının önünün açılması, bunlar Adana'yı hak ettiği yere getirecek girişimler. Bize düşen bunların tamamına destek olmak" şeklinde konuştu.

 

Açılış konuşmalarında son olarak söz alan Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise Türkiye'de bir ilkin gerçekleştirileceği Adana Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi ile Adana'nın ihracatta rekabet gücü yüksek inovatif ve sürdürülebilir tarımın merkezi olacağını ayrıca bu proje kapsamında 150 firmanın 60 Bin Ton tarımsal üretim yaparak ekonomiye 2,5 Milyar TL'lik  katkı sağlamasının hedeflendiği belirtti.

 

Çalıştay Programı, Organize Sanayi bölgesinde yetiştirilecek potansiyel ürünler ile ilgili teknik bilgi vermek üzere kürsüde yer alan Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, akademisyenler ve özel sektör temsilcilerinin sunumlarıyla devam etti. Sunumlarda özetle OSB'nin Su Ürünleri yetiştiriciliği açısından çok uygun ve verimli bir alanda kurulacağını ve bu alanda yetiştirilebilecek farklı su ürünleri çeşitlerinin bulunduğunun altı çizildi. Alanında Su Ürünleri alanında uzman değerli konuşmacılar gerçekleştirdikleri sunumlarda bu OSB de yetiştirilebilecek ve ihracatta katma değer yaratabilecek; ıslah edilmiş karides, asya levreği, sazan, granyöz, fangri mercan, pangasius, yayın, karabalık ve tilapia gibi ürünlerin üretimi hakkında için çok faydalı bilgiler verdiler. Bu sunumların ardından Çalıştayın ilk gün oturumuna son verildi.

 

25 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşen Çalıştay'ın ikinci gün oturumunda sunumlara devam edilirken, FAO Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Dr. Selışık da FAO-Türkiye İşbirliği Programında Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği hakkında tüm katılımcılara detaylı bilgiler verdi.

 

Çalıştayın ikinci gün oturumu, Moderatör ve dört uzmanın katılımıyla gerçekleşen soru cevap bölümü ile sona erdi. Çalıştay sonrası ise Adana/Karataş ili Adalı Mahallesinde kurulacak olan OSB alanına yönelik bir teknik inceleme gezisi de gerçekleştirildi.

 

2 gün boyunca yoğun bir program çerçevesinde gerçekleştirilen çalıştay sonunda değerlendirmelerde bulunan Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yamanyılmaz, hem bu OSB'nin kamuoyuna tanıtımı hem de bu alanda yatırım yapmak isteyenler için teknik anlamda çok verimli bir çalıştay geçirdiklerinin altını çizerek, “Bu projeye en başından beri desteklerini esirgemeyen hem de çalıştaya teşrif ederek bizleri onurlandıran başta tüm Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine,  Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar'a teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca çalıştay sonunda OSB'de yer almak isteyen yatırımcılardan talep  aldığımız müjdesini de vermek istiyorum” dedi.

 

FOTOĞRAFLAR: