Gübre Takip Sistemi Kaldırılmalı

GÜBRE TAKİP SİSTEMİ KALDIRILMALI

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği  (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Ateş, gübreye DNA barkodlu takip içeren tebliğin tarım ürünlerindeki fiyat artışının ana nedenlerinden biri olduğunu belirterek patlayıcı özelliği olmayan gübrelerde gübre takip sisteminin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Bu tebliğin çıkartılmasındaki asıl amacın patlayıcı özelliği nedeniyle nitratlı gübreleri kontrol ve takip etmek olduğu belirten Uğur Ateş, “Gübrelerin büyük bir kısmının herhangi bir patlama özelliği ve riski bulunmamaktadır.  Sistemin takibi bakanlığa istatistiki veri akışı sağlamakta ancak tamamen gereksiz olan bu uygulama ile çiftçi, üretici, tüketici, dağıtıcı- ithalatçı, bayi ve ihracatçılara büyük bir ilave yük getirilmiştir. Gübre fiyatlarını yükselten bu uygulama son günlerde yaşadığımız gıda fiyatlarındaki artışların da ana nedenlerinden biri olmuştur” dedi.

Gübre takip sisteminin, 6-7 milyon tonluk gübre pazarına sahip ülkemizde gübre cinslerine göre ton başına 65-70 TL civarında bir ilave yük getirdiğine dikkat çeken Uğur Ateş,  gübrenin mazot ile birlikte tarımda en büyük iki gider kaleminden biri olduğunu söyledi. Üreticilerin ya gübre kullanımını azaltma yoluna gittiğini ya da oluşan maliyetleri ürünlerine yansıtmak zorunda kaldığını söyleyen Ateş,  “Her iki durumda da ürün fiyatları yükselmekte. Gübre maliyeti ürün maliyetinin yüzde 30-35'ini oluşturmakta. Enflasyon ile topyekûn mücadele içinde olan hükümetimizin patlayıcı özelliği olmayan gübrelerde gübre takip sistemini kaldırarak üreticilerin maliyetlerini düşürmesi gerekmektedir. Bu artışlar hem halkımızı etkilemiş hem de ihracatçının rekabet gücünü azaltmıştır.  Patlayıcı özelliği olmayan gübrelerde gübre takip sisteminin kaldırılması ile düşen maliyetler nihai ürün fiyatlarını da düşürecek ve halkımız da bu ürünleri daha ucuza tüketebilecektir” diye konuştu.