Akib'den Mart Ayında 1 Milyar 180 Milyon Dolarlık İhracat

AKİB'DEN MART AYINDA  

1 MİLYAR 180 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

 

AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş “AKİB olarak ihracatımız 2019 yılı Mart ayında 1 milyar 180 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı %32, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri ihracatı %19, Demir ve Demir Dışı Metaller ile Çelik sektörü %16,5 ve Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatı %5 oranında artış gösterdi” dedi.

 

AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş, 2019 yılındaki artış trendinin Mart ayında da devam ettiğine dikkat çekerek, yerel seçim sürecinin sona ermesinin ardından ekonomi ve ihracat odaklı çalışmalara hız verilmesi gerektiğine vurgu yaptı ve “Bundan sonra umut ediyorum ki AKİB ihracatı daha da canlanacak ve ülke ihracatına katkımız artacak” diye konuştu.

 

AKİB rakamlarını değerlendiren Ateş, “Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin 2019 yılı Mart ayı ihracatının 1 milyar 86 milyon dolardan 1 milyar 180 milyon dolara yükseldiği, geçen sene Mart ayına oranla %9 oranında bir artış olduğu görülmektedir” dedi.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Ateş, AKİB'in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2019 yılının Mart ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; Mısır, Irak, İspanya, Malta ve Suudi Arabistan olduğunu açıkladı. Özellikle Singapur'a %16.008, Mısır'a %106 ve Malta'ya %93'lük ihracat artışı göze çarptı.

 

-TÜRKİYE GENELİ İHRACATA KATKIMIZ %7,9

 

AKİB'in 2019 yılı Mart ayında, 1 milyar 180 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 5. büyük genel sekreterlik konumunda yer aldığını kaydeden Ateş, “AKİB gösterdiği yüksek performans ile Mart ayında Türkiye geneli ihracatta yakalanan 16 milyar 334 milyon dolarlık ihracatta %7,9'luk pay sahibi oldu ve Türkiye ihracat artış oranının üzerinde bir artış gerçekleştirerek yüzleri güldürdü” şeklinde konuştu.

 

Türkiye geneli ihracatı AKİB'in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Ateş, 2019 yılının Mart ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay'ın 10., Kayseri'nin 12., Adana'nın 13., Mersin'in 14. ve Karaman'ın 35. sırada olduğunu belirtti.