AKİB İle Türk Eximbank Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

AKİB ve Türk Eximbank arasında imzalanan protokol ile Hataylı firmalarımızın, hem Türk Eximbank ürünleri hakkında daha fazla, hızlı ve güncel bilgi alabilmesi, hem de Türk Eximbank'a daha kolay erişebilmeleri sağlanacak.

Türkiye çapında ihracatçı firmalara daha kolay ulaşabilmek için irtibat büroları açan Türk Eximbank irtibat bürolarının sekizincisi, Hatay'ın Antakya ilçesinde 1 Şubat 2018'de geniş katılımlı bir törenle açıldı.

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak'ın yoğun gayretleri sonucunda gerçekleştirilen Hatay İrtibat Ofisi açılış törenine, Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, , Genel Müdür Yardımcısı Enis Gültekin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Antakya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Antakya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahsin Kabaali, Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Kıvanç, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Tosyalı ve HASİAD Başkanı Gökhan Alkan başta olmak üzere bölgenin değerli ihracatçı ve nakliyeci firmaları katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Ali Kavak, "Kuruluşundan bu yana ihracatçılarımızın, turizmcilerimizin, nakliyecilerimizin her zaman yanında yer alan Eximbank'ın Hatay İrtibat Ofisi'nin açılması, her bir işlem için Adana'ya gidip gelmek zorunda kalan ihracatçılarımıza çok büyük kolaylık sağlayacak” dedi. Konuşmasını dünyaya entegre olma ve dönüşüm sürecinde ülkemizin yakaladığı hızlı başarıdaki ihracat odaklı büyümenin önemine değinerek sürdüren Kavak, döviz kazandırıcı faaliyetlere destek verilmesi gerekliliğini ve önümüzdeki süreçte Eximbank'ın İskenderun şubesinin de açılması yönündeki temennisini dile getirdi.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım "Bütün dinlerin kardeşçe yaşadığı sevgi kenti Hatay, zor günler geçiriyor. Bizler de Nisan ayında açmayı düşündüğümüz irtibat bürosunu erkene alarak bu şehre destek olmak istedik” şeklinde konuştu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş ise, irtibat bürosunun açılmasını Hatay ekonomisinin canlanması adına bir işaret fişeği olarak gördüklerini ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılan irtibat ofisi sayesinde Hataylı firmaların, ihracatın finansmanı alanında bankanın sunduğu düşük maliyetli kredi ve alacak sigortası imkânlarından faydalanarak, daha rahat, güvenli ve istikrarlı bir finansman ortamında ticaret yapma imkânına kavuşması öngörülüyor.

İlgili Fotoğraflar