Akdeniz Bölgesi Hazır Giyim İhracatı 2018 Yılı Ocak Ayında 27,2 Milyon Dolar Oldu

2018 yılı Ocak ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, 2017 yılının eş değer dönemine kıyasla, %15,1 oranında bir artış kaydederek 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörün Ocak ayı Türkiye toplam ihracatındaki payı ise %11,8 oldu. 2018 yılının ilk ayında Türkiye'den en fazla hazır giyim ve konfeksiyon ihraç edilen ülkeler Almanya, İspanya ve İngiltere olarak sıralandı. Türkiye geneli ihracat artışı ise %16,3 olarak gerçekleşti ve 2018 yılına oldukça iyi bir başlangıç yapıldı.

2018 yılı Ocak ayı sektörel bazda ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Uğur, AKİB olarak 27,2 milyon dolarlık hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı gerçekleştirildiğini ve bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla sektör ihracatında miktar bazında %19 azalış olmasına rağmen değer bazında %6 oranında bir azalış görüldüğünü ve ülke geneli hazır giyim ve konfeksiyon ihracatındaki payının %2 olduğunu belirtti.

Uğur, Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin 2018 yılı Ocak ayında değer bazında ihracatı ürün gruplarına göre incelendiğinde; bayan dış giyimin %43 pay ile ilk sırada, bay dış giyimin %20 ile ikinci sırada, pamuklu ev tekstilinin ise %13 ile ise üçüncü sırada yer aldığını ifade ederek, "2017 yılı Ocak ayı ile kıyaslandığında, ilk 10 sırada yer alan ürün gruplarından diğer ev tekstili, bebe iç giyimi ve eşyası, diğer yatak eşyası ihracatında önemli oranda artış kaydedildi” şeklinde bilgi verdi.

- Irak ve Polonya'ya Hazır Giyim ve Konfeksiyon

ihracatında %200'ün üzerinde artış

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin 2018 yılı Ocak ayında değer bazında ihracatını ülkelere göre de değerlendiren Uğur, "İspanya %29 pazar payı ile ilk sırada, Almanya %17 ile ikinci sırada ve Suudi Arabistan ise %7 ile üçüncü sırada yer aldı. Irak ve Polonya pazarlarına ihracatın %200'den fazla arttığı 2018 Ocak döneminde, AHKİB 81 ülkeye ihracat gerçekleştirdi” diye konuştu.

2017 yılı aynı döneme kıyasla, İspanya'ya ihracatta %62'lik değer artışı yaşanmasının özellikle İspanya'nın Avrupa'nın ihtiyacı olan hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri tedarikinde oldukça hızlı ve kaliteli ürünler sunmasına bağlayan Uğur, diğer pazarlarda da aynı artışın yakalanması gerektiğini ifade ederek, "Bunun yanında 2017 yılının İspanya'ya %60'ın üzerinde bir değer artışı ile kapanmasını, İspanya'nın bu yıl da gerek ülkemiz gerekse de bölgemiz ile işbirliğini ve ticaretini daha üst seviyeye taşıması olarak değerlendirebiliriz” dedi.