8.Athib Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Üniversite Tanıtım Buluşmaları Başladı!..

8.ATHİB DOKUMA KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI

ÜNİVERSİTE TANITIM BULUŞMALARI BAŞLADI!..

 

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından 2012 yılından bu yana düzenlenen “ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması” kapsamında Üniversite Tanıtım Seminerleri başladı. Bölgemizde faaliyet gösteren firmaların tasarım kapasitelerinin arttırılması ve yarattıkları katma değeri arttırmaları amacıyla Türkiye genelindeki tüm üniversitelerin, tekstil ve tasarım ile ilgili fakültelerinde eğitim alan öğrencilerin sahip oldukları kabiliyet ve yaratıcılıklarını sektöre kazandırmak ve tasarım kültürünün bölgemizde yerleşmesi için yarışmanın bu sene sekizincisi düzenlenmektedir.

Bugüne kadar 500'ün üzerinde genç tasarımcı ile yolları kesişen ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması sayesinde onlarca yetenekli genç Türk tekstil sektörüne kazandırılmış ve yarışmada dereceye giren 4 öğrenci Ticaret Bakanlığı desteği ile İtalya'da öğrenim görmüş ve 1 öğrenci de İtalya'da öğrenimini sürdürmektedir.

 

Bu yıl sekizincisi düzenlenen ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nın 21 il ve 43 bölüm için planlanan Üniversite Tanıtım Seminerleri başladı. “Üniversitelerle Buluşuyoruz” sloganı ile yola çıkan ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması ekibi yedinci yarışmanın finalistlerinin dokunmuş ürünlerinden oluşan özel koleksiyon ile üniversite tanıtım seminerlerine 25 Şubat 2019 günü Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile başladı.

 

Ankara'da başlayan Üniversite Tanıtım Seminerleri kapsamında, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi programın ilk haftasında ziyaret edildi.

 

Programın ikinci haftasına ise Mersin Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi ile başlayan ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması ekibi, aynı hafta Gaziantep Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi'ni ziyaret edecek.

 

 Akdeniz Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Gelişim Üniversitesi, Nişantaşı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Arel Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Bartın Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi'ni programına alan ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması ekibi Üniversitelerin Tekstil Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı ve Tekstil Mühendisliği öğrencileri ile buluşarak Tanıtım Seminerleri programını Mart ayı içinde tamamlayacak.

 

         Oldukça yoğun katılımlı geçen ilk haftanın ardından devam eden program sayesinde 33 üniversitenin ziyaret edileceği ve yarışmamızın başvuru koşulları, geçen sene dokunan endüstriyel ürünlerin sergilenmesi ve yarışmamız geçmiş yıllarının finalistlerinin yarışma süreçleri hakkında sunum yaptığı Üniversite Tanıtım Seminerleri kapsamında 21 il ziyaret edilecektir.

            Yarışma ile ilgili açıklama yapan ATHİB ve TİM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki KIVANÇ; “Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması sektörümüzün gözbebeğidir, her yıl geleceğin tasarımcıları olacak öğrencilerimize yeni imkanlar sunarak onlardan sektörümüzü ve ihracatımızı yukarıya taşıyacak, dünya klasmanına taşıyacak tasarımcılar yaratmaya, yaptığımız yenilikler ile sunduğumuz imkanlar ile yüreklendirmeye, sektörün vazgeçilmezi tasarımcılar olmalarına çalışıyoruz. Bunun için ilk adım onları bu yarışmadan ve yarışmanın onlara kazandıracaklarından haberdar etmek, biz bunun için bir road-show düzenledik tüm Türkiye'yi dolaşacağız, üniversitelerimizden, basınımızdan da bu konuda destek bekliyoruz” dedi.

            Yarışma hakkında www.dokumayarismasi.org ve sosyal medya kanallarından    www.facebook.com/athibdokumayarismasi bilgi alınabilir.

8.ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması'nın son başvuru tarihi 10 Haziran 2019'dir.

 

İlgili Fotoğraflar