7. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Muhteşem Bir Final Gecesi İle İlklere İmza Attı

7. ATHİB DOKUMA KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI MUHTEŞEM BİR FİNAL GECESİ İLE İLKLERE İMZA ATTI

 

ATHİB tarafından 2012 yılından beri düzenlenen “ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması”nın 7.sinde dereceye girenler ödüllerine kavuştu.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri çatısı altında bulunan 8 İhracatçı Birliği'nden biri olan Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından, dokuma kumaş üretiminde tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olacak tasarımcı adayları ve tasarımcılara kendilerini ifade etme şansı vermek amacıyla bu yıl 7.'si düzenlenen ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Ödül Töreni 31 Ekim 2018 tarihinde Adana Müzesi (Eski Milli Mensucat Dokuma Fabrikası)'nde gerçekleşti.

Final Gecesine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, sektör temsilcileri ile çok sayıda protokol katıldı.

Muhteşem Final Gecesi'ne katılan davetlileri bekleyen ilk sürpriz, Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin koreografisi ve orkestrası ile düzenlenen özel sunum oldu. 12 adet eserin seslendirildiği ve 10 finalistin 40 kumaşının sahneye taşındığı gece, Adana Eski Milli Mensucat Dokuma Fabrikası'nın büyüleyici atmosferi ile birleşti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve ATHİB Yarışma Yürütme Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, kumaşlarımıza ayrı bir renk, ayrı bir duygu ve ayrı bir coşku katmaları için genç tasarımcıları desteklediklerini kaydedederek, ''Onlarla beraber büyüyeceğimize inanıyoruz. Bunun için de gençlerimizin önünü açmak, onların fikirlerini ve hayallerini endüstriyel ürüne dönüştürmek için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması kapsamında dereceye giren ve eğitimlerini İtalya'da tamamlayan Arif Kara ve Şenay Aslan ise gecenin bir başka sürprizi oldu. Tasarımcıların lansmanlarının da yapıldığı gecede, dokunan 40 kumaş bu tasarımcıların imzaları ile sahnelendi.

Yarışmada birinciliği Düzlem (Bauhaus) teması ile Berna Süslü, ikinciliği Blue Butterfly teması ile Şansım Televi Boğa ve üçüncülüğü de Mutual Core teması ile Gizem Nur Bağ kazandı.

Finalistler arasında dereceye layık görülen tasarımcılardan, 1.'ye 15.000 TL, 2.'ye 12.000 TL, 3.'ye 9.000 TL para ödülünün yanında, tüm finalistler numune dokuma tezgahı ve Şubat ayında Paris'te düzenlenecek Premiere Vision İstanbul Fuarı'na katılım sağlama hakkı kazandı.

İlgili Fotoğraflar