English

Birlik Hakkında

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği

142,6 milyar dolarlık ihracat rakamıyla günümüz dış ticaretindeki yoğun rekabet ortamında mevcut pazarlardaki payımızı korumak ve yeni pazarlar bulmak için ellerinden geleni yapan siz ihracatçılarımızın gayretleri sayesinde yaş meyve ve sebze ihracatımız miktarda 3.569.540 ton, değerde ise yaklaşık 1,978 milyar dolar olmuştur. Ürün gruplarımıza detaylı bakacak olursak öne çıkan ürün grubu sektör ihracatımız içerisinde miktarda %47, değerde ise %44 gibi önemli bir paya sahip olan narenciye ürünleri olmuştur. Narenciye ürünlerini sırasıyla yaş meyve ve yaş sebze ürünleri takip etmiştir. Ürün detaylarına bakacak olursak, narenciye ürünleri dışında ihracat artışımıza en çok katkı sağlayan ürünlerimiz arasında domates, kiraz.vişne, üzüm ve nar olmuştur.

2016 yılında yaş meyve ve sebze ürünlerimizin talep gördüğü en önemli pazarlarımızın başında Rusya Federasyonu yer almaktadır. Bunu sırasıyla Irak, Almanya, Ukrayna ve Suudi Arabistan takip etmiştir.

İhracatımızdaki artış eğiliminin yükselerek devam etmesi, hâlihazırda var olan pazarlarımızda payımızın artırılması ve yeni pazarlara ulaşılmasında ihracatçılarımızın önünü açacak tanıtım kampanyalarının öneminin farkındayız. Bu çerçevede, sektörümüzü yurtdışında tanıtmak ve en iyi şekilde temsil etmek amacıyla yaş meyve ve sebze sektörünün en önemli fuarlarında her yıl yer almakta, potansiyel ülkelere inceleme ve sektörel ticaret heyetleri düzenlemekteyiz.

Tanıtım kampanyalarının yanı sıra, dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilmesi ve değişikliklere ayak uydurulmasının da önemi dikkate alınarak sektörümüzün gelişmesi amacıyla çeşitli araştırma enstitüleri ve kurumların yapmış olduğu çalışma ve projelere desteklerimiz sürmektedir.

Özveriyle çalışmakta olan ihracatçılarımız sektörümüzü dünyada hak ettiği yere taşıyacak ve ülkemiz ekonomisine yapmakta oldukları katkıyı daha da artıracaklardır. Bu sayede Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 için ihracat hedefimiz olan 500 milyar $'a emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

 

Yönetim Kurulu