English

Birlik Hakkında

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinasyonu ile belirlenen Türkiye'nin ihracat stratejisinde, Birliğimiz ihracat hedefini daha önceki dönemlerde olduğu gibi 2014 yılında da üst seviyelere taşıyarak, üye firmalarımızla birlikte bu hedeflere ulaşmak için büyük gayret gösterdik.

Irak ve Suriye gibi Türkiye'nin komşu ülkelerinde her ne kadar 2014 yılı boyunca karışıklıklar devam etse de, BM, Kızılay ve Kızılhaç gibi yardım kuruluşlarının özellikle lojistik konumu nedeniyle ülkemizin ihracatçılarını tercih etmesi Birliğimiz ihracat rakamlarının daha da artmasını sağlamıştır. Ancak, komşu ülkelerdeki çatışmaların bir an evvel sona ermesini ve bölgemizin barış, istikrar ve huzur ortamına kavuşmasını temenni etmekteyiz.

Başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere ülkemizin göstermiş olduğu yoğun girişimler sonucu, Birleşmiş Milletler tarafından 2016 yılının Uluslararası Bakliyat yılı olarak ilan edilmesinin ardından, üye firmalarımızın Birliğimiz çalışmalarına daha etkin bir şekilde katılmalarını sağlamak üzere uluslararası arenadaki projelerimize 2014 yılında yenilerini ekledik.

Yine 2014 yılında Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin çalışmaları ile belirlenen "Türkiye'nin Gücünü Keşfet” sloganı aracılığıyla ülkemizin ürünlerinin keşfedilmesine yönelik dünyaya yapacağımız teklif inanıyorum ki en kısa zamanda cevap bulacak ve önümüzdeki dönemde Türkiye'nin ürünlerine yönelik farkındalığı olumlu bir şekilde arttıracaktır.


Yönetim Kurulu

2014 Yılı Çalışma Raporu