Moskova Türkiye Ticaret Merkezi Hk.Sayın Üyemiz,

 

Sayı: 17812098-TİM.AKİB.GSK.HAZGİY.2017/156-4823                        Mersin, 30/6/2017

Konu: Moskova Türkiye Ticaret Merkezi Hk.

 

Sayın Üyemiz,

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB)'den alınan 29.06.2017 tarih ve 127-5177 sayılı yazı aşağıda sunulmaktadır.

"Bilindiği üzere, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından belli başlı hedef pazarlarda Türkiye Ticaret Merkezleri açılması yönünde girişimler sürdürülmekte olup, bu pazarlardan İran – Tahran'da İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTKİB) de yer almaktadır.

Bu defa, önemli hedef pazarlarımızdan olan Rusya'da da bir TTM açılması öngörülmekte olup, TTM için belirlenen yer Moskova'da '32 km of Moscow Ring Road' adresinde yerleşik bir AVM'dir.

Bu Merkezde 8.000 m2'lik bir bölümün tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatçısı firmalara showroom ve ürün sergileme / tanıtım amaçlı olarak kullandırılması amaçlanmaktadır. Asma kat dahil 200 m2 büyüklüğünde olması planlanan standart showroomların aylık kira bedeli 1.000$ olup buna bina genel giderleri, tüm vergiler ve tanıtım dahildir. 1.000$ tutarındaki bedel yaklaşık 200 m2'lik (asma kat dahil) alana karşılık olarak tüm devlet destekleri dahil edilerek hesaplanmıştır. Şu aşamada bu bedel üzerinden ayrıca bir devlet desteği mevcut gözükmemektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde, söz konusu Merkezde yer almak isteyecek firmaların, taleplerini İTKİB'e iletmeleri halinde konu Yönetim Kurulunca değerlendirilecek ve oluşan talep doğrultusunda bir yönlendirme yapılacaktır.

Bilgileri ve bahse konu ticaret merkezinde yer almak isteyen üyelerimizin taleplerini ivedilikle ekteki kullanıcı talep formu ile birlikte tdharge@itkib.org.tradresine iletmeleri hususunda gereği rica olunur.

 

Ümit SARI

Genel Sekreter V.

 

Ek: Kullanıcı Talep Formu ve TTM Bilgi Broşürü