Yaş Meyve Sebze Sektörü İhracatında Lider Yine AKİB

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği, 2017 yılının ilk yedi aylık döneminde 446 milyon dolarlık ihracat ve %42'lik pay ile Türkiye yaş meyve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatı, 2017 yılının ilk yedi ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda %17, değerde %10 oranında artış göstererek yaklaşık 1,1 milyar dolara yükseldi. 446 milyon dolarlık yaş meyve sebze ihracatı ile AKİB, ülke ihracatına %42'lik bir pay ile lider olarak katkı sağladı.

Ocak-Temmuz döneminde yaş meyve ve sebze ihracatının artışa geçmesinden son derece memnun olduğunu ifade eden Türkiye Yaş Meyve ve Sebze Sektör Kurulu ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali KAVAK, başarının mimarı olan alt grubun, miktarda %15, değerde ise %12 oranında artış göstererek ihracatı 379,6 milyon dolara yükselen yaş meyve grubu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin verimli tarım arazileri ve dört mevsim üretim yapılabilen elverişli iklim koşullarının yanı sıra üretim, paketleme, depolama ve nakliye süreçlerinde ihracatçı firmaların gelişmesinin de, kaliteli yaş meyve sebze üretimini artırdığını vurgulayan KAVAK, yılın ilk yedi ayında en çok ihraç edilen ürünlerin domates, kiraz-vişne, limon, mandalina, portakal ve biber olduğunun, en çok ihracat yapılan ülkelerin ise Rusya Federasyonu, Irak, Almanya, Romanya, Beyaz Rusya ve Suudi Arabistan olduğunun bilgisini verdi. KAVAK ayrıca, son dönemde yaşanan siyasi gelişmeler dolayısıyla Katar'a gerçekleştirilen yaş meyve ve sebze ihracatında çok ciddi bir artış yaşandığını ve sadece Temmuz ayında 1,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiği belirtti.

Yaş meyve sebze sektörünün ülke nüfusunun gıda maddeleri ihtiyacını karşıladığına, ithal girdisi bulunmayıp milli ekonomiye net döviz girdisi sağladığına ve ülkenin istihdam yükünü omuzladığına vurgu yapan KAVAK, Rusya Federasyonu ile olan ilişkilerin normalleşmesinin etkilerini de değerlendirdi:

"En önemli ticari partnerlerimizden olan Rusya Federasyonu tarafından yaş meyve ve sebze ürünleri üzerindeki ithalat yasağının kaldırılmasının olumlu sonuçları ihracat rakamlarına da yansıdı. Yılın ilk yedi ayında Rusya'ya olan yaş meyve sebze ihracatımız geçen seneye kıyasla %118 artış göstererek 223 milyon dolar olarak gerçekleşti. Önümüzdeki aylarda ve gelecek sezonda bu ihracatın daha da yükselmesini ümit ediyoruz” diye konuştu.

AKİB olarak, ihracatımızdaki artış eğiliminin yükselerek devam etmesi ve yeni pazarlara ulaşılmasında, ihracatçılarımızın önünü açacak tanıtım kampanyalarının öneminin farkında olduklarına ve 2017 yılında Çin, Rusya ve Seyşeller gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden heyetleri ağırladıklarına vurgu yapan KAVAK, "Bu çerçevede faaliyetlerimize süratle devam etmekteyiz. Eylül ayında AKİB olarak milli katılım sağladığımız Asia Fruit Logistica ve World Food Moscow fuarlarında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek ve alternatif pazarlarımızı genişletmek yönünde faaliyetlerimizi gerçekleştiriyor olacağız. Özveriyle çalışmakta olan ihracatçılarımız sektörümüzü dünyada hak ettiği yere taşıyacak ve ülkemiz ekonomisine yapmakta oldukları katkıyı daha da artıracaklardır.” diye sözlerini tamamladı.