Paris / Fransa İnceleme Heyeti

PARİS / FRANSA İNCELEME HEYETİ

09-11 Şubat 2015

Fransa pazarını yerinde incelemek, olası pazar fırsatlarını değerlendirebilmek ve önümüzdeki sezonun trendleri ile ilgili bilgi almak amacı ile Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Özcan Çiçektakan, Yönetim Kurulu Üyesi Nurettin Yıldırım ve Denetim Kurulu Üyesi İsmail Ragıp Yılmaz'ın katılımı ile 09-11 Şubat 2015 tarihleri arasında Paris'e İnceleme Heyeti düzenlenmiştir.

Fransa, dünya modasının oluşturulduğu en önemli merkezlerden biridir ve bu nedenle Türk moda dünyasının sürekli bağlantı içinde olduğu bir pazar konumundadır. Bu noktada ülkemiz için yeni fırsatların yakalanması söz konusu olduğu gibi, pazar payımızın korunup artırılması önem taşımaktadır. Ayrıca pazardaki rakip ülkelere karşı ürünlerimizin doğru konumlandırılabilmesi ve ülkemizin sektördeki imajının güçlendirilip pekiştirilmesi gerekmektedir.

Fransa'ya 2014 yılında Türkiye Geneli toplam 1,12 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Bu rakamla Fransa en çok konfeksiyon ihracatı yaptığımız ülkeler arasında 4. sırada yer almaktadır. Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından ise 2014 yılında Fransa'ya 18,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş ve ülke %4'lük pay ile Birliğimizin en çok ihracat gerçekleştirdiği 7. ülke konumunda yer almıştır.

Bu nedenlerle sektör açısından önemli bir Pazar olan Fransa'ya yönelik gerçekleştirilen inceleme seyahati programı, Paris Ticaret Başmüşavirimiz Sayın Müge VAROL ILICAK ziyaret edilerek başlamıştır. Kendisinden Fransa ile ticaretimiz ve Fransa'ya gerçekleştirilecek yatırımlar ve ikili ilişkiler hakkında bilgi alınmıştır. 10 Şubat 2015 tarihinde sektörün en önde gelen fuarlarından olan Premiere Vision ve Texworld ziyaret edilmiş ve buradaki standlar ziyaret edilerek önümüzdeki sezonun trend renkleri ve kumaşları hakkında bilgi edinilmiştir. Aynı günün akşamında ise Fransa Büyükelçimiz Sayın Hakkı AKİL'in fuarlara katılan firmalar için düzenlediği resepsiyona katılım sağlanmıştır.


İlgili Fotoğraflar