Mersin' e Gıda Analiz Laboratuvarı Geliyor


 

B A S I N  B Ü L T E N İ

 

17/04/2012

MERSİN'E GIDA ANALİZ LABORATUVARI GELİYOR…


2011 yılında gerçekleştirdiği 1 milyar 116 milyon dolar ihracat ile Türkiye'nin Yaş Meyve Sebze ihracatının yarısını tek başına gerçekleştiren Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, Yönetim Kurulu Üyeleri Mersin Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU'nu makamında ziyaret etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak ve beraberindeki heyetin, başta narenciye olmak üzere Mersin ekonomisi için son derece önem arz eden yaş meyve sebze ürünlerinin 2011 yılı ihracat performansını ve 2012 yılı rekolte ve ihracat öngörülerini paylaştığı ziyaretin ardından açıklamada bulunan Ali KAVAK, 2011 yılsonunda gördüğümüz yüksek dış ticaret açığının tarım sektörü gibi ithal girdiye ihtiyaç duymaksızın doğrudan net kazanç bırakan sektörlerin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti. Tarım sektörünün sadece kazandırdığı dövizler değil aynı zamanda insan hayatının en önemli ihtiyaç maddesi olması nedeni ile de önem arz ettiğini belirten KAVAK, bu nedenle tarım ürünlerimizin en sağlıklı şekilde sofralara ulaşması için azami hassasiyeti gösterdiklerini söyledi. Bu noktada, geçtiğimiz günlerde Greenpeace tarafından ülkemiz menşeli bir takım meyve ve sebzelerde limitlerin üzerinde var olduğu öne sürülen kalıntı iddialarını üzüntüyle karşıladıklarını ifade eden KAVAK, söz konusu ürünlerde iyi tarım uygulamaları ve LOBALGAP sertifika koşulları gözetilmektedir. Ayrıca bu ürünlerin çoğu da çeşitli aşamalarda analize tabi tutulmaktadır dedi. İhracatçıların, talep edilen kalıntı limitlerine riayet ettiklerini ve bunu büyük analiz raporu maliyetlerini göze alarak kanıtlamalarına rağmen yapılan bu tür art niyetli açıklamaların üretici ve ihracatçımızı olumsuz etkilediğini ifade eden KAVAK, Vali GÜZELOĞLU ile gerçekleşen görüşme neticesinde üzerinde memnuniyetle mutabık kalınan Mersin Valiliği'nin desteğiyle Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin öncülüğünde  Mersin'de kurulacak Gıda Analiz Labaratuvarı'nın müjdesini verdi. Yaş Meyve ve Sebzede önemli bir merkez olan Mersin'de kurulacak Gıda Analiz Raporu ile üretici ve ihracatçılara çok daha hızlı ve ucuz hizmet vermeyi planladıklarını ifade eden Kavak, böylelikle ihracatçılarımız rakipleriyle daha rekabetçi koşullarda yarışabilecekler dedi.

Ziyaret kapsamında, daha önce AKİB öncülüğünde Adana ve Hatay'da hayata geçirilen Turunçgil Bilgi Sistemi'nin bu defa Mersin'de yapılması hususunda Vali GÜZELOĞLU'ndan destek sözü de aldıkları belirten KAVAK, böylelikle Çukurova Bölgesinde Turunçgil veri tabanı oluşturmak ve envanter çıkarmak mümkün olacak, hedefimiz söz konusu sistemi zaman içinde Antalya ve Ege Bölgesinde de yerleştirerek Ulusal Turunçgil Bilgi Sistemini oluşturmak dedi. Vali GÜZELOĞLU'na ülkemiz ve Mersin tarımının gelişmesi adına verdiği destekten ötürü üreticiler ve ihracatçılar adına teşekkür eden KAVAK, beraberindeki heyet ile birlikte Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği'nin 2011 Yılı Olağan Genel Kuruluna katılmak üzere ayrıldı.

İlgili Fotoğraflar