FRUIT LOGISTICA 2015 ULUSLAR ARASI MEYVE, SEBZE TİCARET FUARI

FRUIT LOGISTICA 2015

ULUSLAR ARASI MEYVE, SEBZE TİCARET FUARI

4-6 ŞUBAT 2015

BERLİN - ALMANYA

Almanya'nın başkenti Berlin'de 4-6 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenen FRUIT LOGISTICA 2015- Uluslararası Meyve, Sebze Ticaret Fuarı'na Türkiye'nin milli katılım organizasyonu 12. kez AKDENİZ İHRACATÇI BİRLİKLERİ (AKİB) Genel Sekreterliği tarafından başarı ile gerçekleştirilmiştir. Akdeniz İhracatçı Birlikleri yaş meyve, sebze sektörünün lideri olarak Türkiye'de koordinatörlük ve sekretarya hizmetlerini yürütmekte; sektörün daha da gelişmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Yaş meyve sebze sektöründeki üretim olanakları, dünyanın birçok ülkesinden talep bulan kaliteli ürünleri ve uluslararası alandaki rekabetçi yapısıyla bu sektörün başta gelen ülkelerinden biri olan Türkiye 47 Milyon tonluk meyve-sebze üretimiyle yaş meyve-sebze sektörü üretiminin daha fazlasını ihracata yönlendirmek, kendisine yeni fırsatlar yaratabilmek için FRUIT LOGISTICA gibi sektörün kalbinin attığı fuarda Milli Düzeyde yer almaktadır.

Toplam 110.000 m2 kapalı alanda gerçekleştirilen sektöründe Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise sayılı yaş meyve sebze fuarlarından olan ve 141 ülkeden 62.000 ziyaretçisi bulunan FRUIT LOGISTICA fuarında ülkemiz bu yıl toplam 895m²'lik alanda taze meyve, sebze, narenciye, organik meyve-sebze ve paketleme sektöründen 29 firma ile temsil edildi.

Ziyaretçilerin çoğu yeni iş bağlantıları gerçekleştirmek, yeni tedarikçiler bulmak, yeni ürünleri görmek ve piyasaya ilişkin bilgi toplamak amacıyla fuara ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaretçiler genel olarak meyve sebze üreticileri, ithalat-ihracat firma temsilcileri, toptan ve perakende satış sektöründen temsilciler oluşturmuştur.

Yaklaşık 110.000 m² kapalı alanda gerçekleştirilen fuarda; yaş meyve sebze, kuru meyveler, kabuklu meyveler, baharatlar, organik ürünler, taze kesilmiş hazır meyveler, bitkiler, çiçekler, paketleme-etiketleme makineleri, paketleme malzemeleri, dondurulmuş meyve-sebze ve baharatlar, tohum ve fidanlar, kalite kontrol sistemleri, soğutma-ürün izleme sistemleri, meyve sebze işleme-yıkama sistemleri, vb. sergilenmiştir.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Narenciye Tanıtım Grubu Başkanı Ali Kavak, yaş meyve sebze sektörü için önem taşıyan fuara Türkiye yaş meyve sebze sektörünün tanıtımına ilişkin faaliyetler gerçekleştirmek üzere sektörü temsilen katılmıştır.

Fruit Logistica Fuarı, Almanya'nın Türkiye için önemli bir pazar olmasının yanı sıra dünyanın birçok yerinden yaş meyve ve sebze sektörünü temsilen gelen katılımcı ve ziyaretçileriyle iş ilişkileri kurma olanaklarının sağlanabileceği ve sektörle ilgili son eğilimlerin yerinde takip edilebileceği önemli bir organizasyondur. Diğer taraftan Fuar, küresel yaş meyve sebze ticaretinde önemli yeri olan Türkiye'nin değişen ve artan tüketici taleplerine cevap verebilmesi ve kendisini tanıtabilmesi için iyi bir fırsattır.

Türkiye 2014 yılında 3,5 milyon ton yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirmiştir. Toplam yaş meyve sebze ihracatımızdan elde edilen gelir ise 2,3 Milyar $'dur. Sektör içerisinde narenciye ihracatı 1,5 Milyon ton, yaş meyve ihracatı 774.407 ton ve yaş sebze ihracatı 1,1 million ton olarak gerçekleşmiştir. Bu ürün gruplarından elde ettiğimiz döviz ise sırasıyla narenciyede 942 Milyon dolar, yaş meyvede 720 Milyon dolar ve yaş sebzede 710 Milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye'nin en çok yaş meyve sebze ürünü ihraç ettiği ülke Rusya Federasyonu'dur. Bu Pazar 940 Milyon $ ile Türkiye yaş meyve sebze ihracatının % 39'unu oluşturmaktadır. Irak 293 Milyon $ ile %12 pazar payına sahip ikinci önemli ihraç pazarımızdır. Ukrayna 158 milyon $ ile %7 Pazar payı ile üçüncü önemli ihraç pazarıdır. 2007 yılından bu yana ilk üç arasında yer alan Almanya ise 2014 yılında Türkiye yaş meyve sebze ihracatımızın %8 ile 181 Milyon $ ile dördüncü sırada yer almıştır. Bulgaristan, Suudi Arabistan ve Romanya ise diğer önemli ihraç pazarlarıdır.


İlgili Fotoğraflar