Ereğli Süt Sektörü Masaya Yatırıldı

                                                        24 Ekim 2011

 

AKDENİZ İHRACATÇI BİRLİKLERİ

B A S I N   B Ü L T E N İ

A  K  İ  B

 

SÜT ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL ÜRÜNLER İLE İLGİLİ SORUNLARIN KONUŞULUP ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİN TARTIŞILACAĞI BİR TOPLANTI DÜZENLENDİ

 

 

 

Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Dairesi Genel Müdür Vekili Sn. İbrahim Özcan  Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ereğli Ticaret Odası Başkanı Enver Bozkurt ile Ereğli'deki işletme yöneticileri katıldı.

Ereğli Ticaret Odası Başkanı Enver Bozkurt programın açılış konuşmasında süt sektörünün Ereğli'nin belkemiği olduğunu belirtti ve süt fiyatlarında dengenin korunması gerektiğine dikkat çekti.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Öder ise somut neticeler alabilmek için öneri ve isteklerimizi konunun muhataplarına iletebilmek adına, sizlerle bir araya geldik. Toplantının herkese faydalı olmasınız diliyorum, dedi.   

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, süt ürünleri ve hayvansal ürünlerdeki artışın sürdürülebilir olması gerektiğini söyledi. Yamanyılmaz, toplantının temel amacının sektörün bütün paydaşlarını bir araya getirmek, paydaşlar arasında güçlü bir dayanışma ve güçlü bir işbirliği oluşturarak sektörün gerek üretim, gerekse ihracatındaki sorunları konuşarak çözüm önerileri bulunması, ihracatının artırılması, rekabet gücünün yükseltilmesi ve dünya pazarlarındaki yerinin korunmasını sağlayacak çalışmaların yapılması olduğunu kaydetti.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Hayvancılık Genel Müdürlüğü, Genel Müdür V. İbrahim Özcan ise Hayvancılık ve süt ürünleri konusunda istatistiki bilgiler sunarak , sektörde yaşanılan tüm sorunların Bakanlığa iletildiği takdirde çözüm önerileri bulma amacıyla ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Ereğli Kaymakamı Hasan Bağcı da, ilçedeki süt sanayinin hızla geliştiğini ve marka olma yolunda ilerlediğini ifade etti. Bağcı, sektörde yaşanan rekabetin ön planda tutulmasını, kalitenin ve gelişmenin yanı sıra ihracatın arttırılması gerektiğini, bunu yapmanın yolunun da ortak hareket etmekten geçtiğini dile getirdi.

Toplantı soru cevap şeklinde sektörün sorunlarının tartışılmasıyla son buldu.