Erciyes' ten Türk İhracatı İçin Müjdeli Haber


ERCİYES'TEN TÜRK İHRACATI İÇİN MÜJDELİ HABER


Mart ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.1 artışla 12 milyar 608 milyon dolar oldu.

2012 ilk çeyrek ihracatı ise geçen yıla göre yüzde 10.57 artarak,

34 milyar 744 milyon 886 bin dolar olarak gerçekleşti


Ülke ekonomisinin lokomotifi durumundaki ihracata, katkısı her geçen gün artan yörelere, kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla, her ay farklı bir ilde gerçekleştirilen ihracat rakamları basın toplantılarının nisan ayı durağı Kayseri oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin 2012 yılı mart ayı ihracat rakamlarını Kayseri'nin zirvesi Erciyes'te düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

1 Nisan 2012 tarihinde, AKİB organizasyonuyla gerçekleştirilen basın toplantısına; Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve birlik başkanları başta olmak üzere çok sayıda sanayici, ihracatçı ve iş adamı katıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından açıklanan rakamlara göre, Mart ayı ihracatı yüzde 8.1 artışla 12 milyar 608 milyon dolar olurken; 2012 yılı ilk üç ayına ait toplam ihracat ise geçen yıla göre yüzde 10.57 artışla 34 milyar 744 milyon 886 bin dolar oldu.

Büyükekşi, Mart ayında en fazla ihracatı 1 milyar 916 milyon dolar ile otomotiv endüstrisi sektörünün yaptığını, kimyevi maddeler sektörünün 1 milyar 650 milyon dolar ile ikinci, hazır giyim sektörünün ise 1 milyar 489 milyon dolar ile üçüncü sırada yer aldığını belirtti. Tarım sektörlerinin Mart ayında 1 milyar 675 milyon dolarla toplam içinde yüzde 13.3 pay alırken, 10 milyar 625 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sanayi sektörlerinin payının yüzde 84.3 olduğunu, madencilik ürünleri sektörünün mart ayında 306.9 milyon dolar ihracat ile toplam ihracattan yüzde 2.4 pay aldığını ifade etti.

Büyükekşi, 2012 Mart döneminde AB ülkelerine yapılan ihracatın gerilediğine işaret ederek, "Alternatif pazar arayışlarımız sonuç verdi ve bugün yaptığımız ihracat rakamlarının artışında en büyük etken oldu. Arap Baharı'nın olumsuz etkileri telafi ediyoruz. Geçen sene vuku bulan elim olaylardan dolayı ihracatımız gerilemişti. Şimdi astronomik artış söz konusu. Libya'ya yapılan ihracat yüzde 658, Yemen'e yüzde 480, Etipya'ya yüzde 424, Bahreyn'e yüzde 193, Nijerya'ya yüzde

155, Mısır'a yüzde 102, Gana'ya yüzde 93, Senegal'e yüzde 67, Angola'ya yüzde 64 artış elde etti. Fas'a yüzde 31, Irak'a yüzde 44 ihracat arttı. Cezayir ile seviye aynı kaldı. AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 3.5 geriledi. Afrika ülkelerine ihracat yüzde 59, bağımsız devletler topluluğuna yüzde 22, Ortadoğu Bölgesi'ne yüzde 16 artış oldu. Özellikle BRIC adı verilen ülkelere ihracatımız artıyor. Çin'e ihracatımız yüzde 18, Rusya'ya yüzde 19, Brezilya'ya yüzde 14, Hindistan'a yüzde 43 arttı” dedi.

Büyükekşi, Merkez Bankası'nın parasal sıkılaştırmasını piyasaları yakından izleyerek bir süre daha devam ettirmesini isteyerek, "İç talebi canlandırmak üzere atılacak erken adımların "net ihracata dayalı büyümeye” geçişi tersine çevirmemesine dikkat edilmesini istiyoruz. İç talebi erken canlandırmaya yönelik verilecek mesajlar Türkiye'nin cari açık ve enflasyon riskini daha da arttıracaktır. Bu durum cari açık finansmanını olumsuz etkileyecektir” diye konuştu.

Teşvik kanunu ve ulusal istihdam stratejisi belgelerinin gecikmeden açıklanmasını ve uygulanmaya konmasını istediklerini hatırlatan Büyükekşi, Türk Ticaret Kanunu ve Toplu İş İlişkileri Kanun tasarısı ile ilgili reel sektörün çekincelerinin hükümet tarafından dikkate alınmasını beklediklerini ifade ederek şöyle konuştu: "Bu noktada toplu iş ilişkileri kanun tasarısı ile ilgili bazı sıkıntılarımız mevcut. Yasa taslağına eklenen değişiklikler bizim rekabetçiliğimize zarar verecek nitelikte. Küresel alanda rekabet öyle sert ki, işçilik ücretlerinin 100 dolar-150 dolar olduğu ülkelerle rekabet ediyoruz. Biz, bu ortamda ayağımıza kurşun sıkmak yerine, rekabetçiliğimizi arttırıcı önlemler alınmasını bekliyoruz. Faktör ve girdi piyasalarındaki düzenlemelerin acilen yeniden gözden geçirilmesini, Sendika Kanunu'nda, piyasa dostu düzenlemeler yapılmasını ve Enerji ve iletişim vergilerinde rekabet gücünü artıracak yeni düzenlenmeler yapılmasını istiyoruz.”