AKMİB ÜYELERİNE ÖZEL ULUSLARARASI TİCARETTE İSTİHBARAT EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

 AKMİB ÜYELERİNE ÖZEL ULUSLARARASI TİCARETTE İSTİHBARAT EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

 

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) üyelerine özel Uluslararası Ticarette İstihbarat Eğitimi düzenlendi.

Eğitmen Yaman Koç tarafından, üyelerin ticari istihbarat sistemi ile tanışma ve firmalarda dış ticaret departmanın bu sistem üzerine kurmaları ve müşteri bulma tekniklerinden verimli bir şekilde faydalanması amacıyla gerçekleştirilen eğitime plastik ve kauçuk başta olmak üzere eczacılık, ilaç ve ambalaj sektörlerinin temsilcileri katıldı.

İki gün süren eğitimle ilgili Eğitmen Yaman Koç şunları söyledi ; "Dünyada şu anda hiper rekabet çağını yaşıyoruz. Bu çağda artık rekabet edebilmek çok önemli bir konu hale geldi. Rekabet edebilmenin yolu ise ticari bilgi ve istihbarat sistemlerinden geçiyor. Firmalar artık küresel düzeyde düşünmek ve bu sistemi uygulamak zorundalar. Bu eğitimde, katılımcılarla, hedef pazarların nasıl tespit edileceği, bu pazarlardan hangilerine ağırlık verilmesi gerektiği, 220 pazarda mücadele etmek yerine, seçilen ve kolay girilebilecek hızlı büyüyen pazarlar hangileri, bir ürün bazında bunun nasıl tespit edileceği ve bu pazarların hangi araştırmalar sonucunda net olarak ortaya koyulabileceği bilgilerini paylaştık. Uygulama içerisinde katılımcılar kendi ürünleri bazında bu araştırmaların nasıl yapılacağını öğrendiler, ilgili web sitelerine aboneliklerini yaptılar, bilgileri ve sistemi kullanmayı öğrendiler, tablolar ürettiler ve bu tabloların nasıl yorumlanacağını dair bir bakış açısı geliştirmeye çalıştılar. Buna ilaveten, rakip firma bilgileri ve alıcı firma bilgilerine nereden ulaşılabileceğini öğrendiler. Ticari bilgi ve istihbarat sistemleri artık buna cevaz verebilecek durumdadır. En kıymetli olarak da; dünyada yeni bir trend olan "Rekabet İstihbaratçısı Mesleği”nin temeli olan, ticari bilgi indekslerinin nasıl kullanılacağı konusunda fikir sahibi oldular.

Bu eğitim sonucunda, inanıyorum ki tüm katılımcılar; artık hedef ülkelerini tespit edecekler, hedef ülkelerdeki hedef müşteri gruplarına ve Pazar araştırma raporlarına hiç zorlanmadan ulaşabilecekler ulaşabilecekler. Aslında zor olanı başararak, o ülkelere ihracatı basite indirgeyebilecekler.”

Katılımcılar arasında yer alan ev sahibi AKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Taş ise eğitimle ilgili yorumlarında;

"Eğitim çok başarılı ve ihracatçılar için yol gösterici nitelikteydi. İhracatçıların gelişen ve hızla değişen pazarlarda rekabet edebilmesi için "ticari istihbarat” konusunda uzman personel istihdam etmesinin hayati önemini, bu eğitimi izlerken daha net gördüm. Tüm üyelerimizin bu konudan haberdar edilerek, bu alanda eğitim almalarının öneminin anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Kendi adıma çok verimli ve faydalı bir eğitim olduğunu söyleyebilirim.

Fuar, heyet gibi organizasyonların ihracatın gelişimi için önemli olduğu bir gerçek ama ticari istihbaratın eksik olduğu bir organizasyon başarısızlıkla sonuçlanır. Fuarlarda firmalarımızın nitelikli alıcılarla bir araya gelememesinin bir nedeni de bu konuda eksikliklerimiz. Bu sebeple "ticari istihbarat”ın önemini tüm üyelerimize anlatmak ve bu alanda kendilerini geliştirmeleri için aracı olmamız gerektiğini düşünüyorum. " ifadelerine yer verdi.

İlgili Fotoğraflar