AKİB'DEN İHRACATÇILARIN SORUNLARINA YERİNDE ÇÖZÜM

 AKİB'DEN İHRACATÇILARIN SORUNLARINA YERİNDE ÇÖZÜM

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Ateş ve Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alican Yamanyılmaz, AKİB Genel Sekreteri İsmail Çetin ile birlikte sektörlerinin Irak'a ihracatta yaşadığı sorunları çözebilmek için Irak Tarım Bakanı Izz Al-Din Al-Dola'yı ziyaret etmek üzere Bağdat'a gitti.

12 Şubat 2015 tarihinde Irak Tarım Bakanlıyla olan randevularında sorunları dile getiren Başkanlar yurda ihracatçılar için sevindirici haberlerle döndüler. Yapılan görüşmede Irak'a ihracatında sıkıntı yaşanan gübre ve mamulleri için sorunun önümüzdeki üç ay içerisinde tamamen ortadan kalkacağının sözü alındı.

Irak'a ihracatında sıkıntı yaşanan bir diğer ürün olan yumurta ile ilgili de; diğer ülkelerin Irak'a gönderdiği yumurtalarda 45 gün sınırı bulunurken Türkiye'den giden yumurtalardaki 20 gün sınırının diğer ülkelerle aynı süreye çekilmesi için Tarım Bakanı ilgili bürokratlarına görüşme esnasında talimat vermiş ve sorunun en kısa sürede çözüleceğini belirtmiştir.

Yumurtayla ilgili bir diğer sorun olan menşe sorunu, yani Irak'ta, Ukrayna yumurtalarının Türk yumurtası olarak satılması sorunu ile ilgili olarak da yüne Türk yumurtalarına TR etiketi konulması ile ilgili talimat Tarım Bakanı tarafından ilgili bürokratlara görüşme esnasında iletilmiştir.

Irak'a ihracatında kota sorunu yaşanan tavuk eti ihracatı konusu da Irak Tarım Bakanı'na iletilmiş ve bu sorunun da en kısa sürede çözüleceğinin sözü alınmıştır.

AKİB Koordinatör Başkanı Uğur Ateş konuyla ilgili olarak; "İhracatçıların sorunlarının çözümü konusunda çok başarılı geçen Irak Tarım Bakanı ziyaretinin olumlu sonuçlarını en kısa sürede uygulamada göreceğimizi umuyorum” dedi.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alican Yamanyılmaz ise; "Irak yumurta ve tavuk eti ihracatımızda çok önemli bir Pazar, bu sorunları yerinde gidip çözmesek ihracatçımız çok mağdur olacaktı” dedi.


İlgili Fotoğraflar