AKİB-Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Garanti Bankası, Yaş Meyve Sebze İhracatçılarına Desteği Artırmak İçin Protokol İmzaladı

 

10.11.2011

AKDENİZ İHRACATÇI BİRLİKLERİ B A S I N B Ü L T E N İ

A K İ B

AKİB-Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Garanti Bankası,

Yaş Meyve Sebze İhracatçılarına Desteği Artırmak İçin

Protokol İmzaladı

Garanti Bankası ile AKİB-Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği yaş meyve sebze ve narenciye ihracatçısı firmalara sağlanan mevcut desteğin arttırarak sürdürülmesi amacıyla bir işbirliği protokolü imzaladı. 3 Kasım'da yapılan imza töreninde, protokolü, Garanti Bankası Çukurova Bölge Müdürü Hakan ÖGER ve AKİB Koordinatör Başkanı Ali KAVAK imzaladı. Protokol kapsamında, Garanti Bankası, Birliğe üye yaş meyve sebze ve narenciye ihracatçısı firmalara, yatırım kredisi, TL ve döviz cinsinden ihracat hazırlık kredisi, 1,3,6,12 ayda bir ödemeli taksitli kredi sunacak ve teminat mektubu düzenleyecek.

Protokol çerçevesinde kullandırılacak işletme kredilerinde azami vade 12 ay, yatırım kredilerinde ise 60 ay olacak. Garanti tarafından kredi talebi kabul edilen birlik üyeleri lehine tesis edilecek kredilerde, faiz indirimi yapılacak. Garanti, yaş meyve sebze ve narenciye ihracatçısı firmaların dış ticaret işlemlerine aracılık ederek, işlemlerinin hızlı ve güvenilir şekilde yapılmasını sağlayacak. Firmalar ise, ihracat dosyalarının banka sistemindeki durumunu, Garanti İnternet Şubesi üzerinden online izleyebilecek.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Çukurova Bölge Müdürü Hakan ÖGER, "Yaş meyve, sebze ve narenciyede 2011'in ilk 9 ayında, 2010'un aynı dönemine göre miktar açısından % 7, değer açısından ise % 5 artış olduve toplam 1,5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşıldı. Ürün grupları içinde özellikle geçen yılın 9 ayına göre narenciye değerindeki %40'lık artış, genel olarak sektördeki artışın temel nedenini oluşturuyor. Özellikle yaş meyve sebze ve narenciyedeki artışın arkasında ihracatçı birliklerinin son yıllarda çok daha dinamik pazarlama faaliyetlerinde bulunması, ülke ofislerinin sayılarının ve fuarlara katılım oranlarının artması ve ticaret işbirliklerinin sağlıklı bir zemine oturması yer alıyor. Bu anlamda, sürekli başarılara imza atan ihracatçılarımıza desteğimizi artırarak sürdürmek için AKİB'le ,işbirliği yaparak ihracatçılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

İlgili Fotoğraflar