AKİB İHRACAT REKORTMENLERİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

AKİB İHRACAT

REKORTMENLERİ ÖDÜLLERİ

SAHİPLERİNİ BULDU

Yaşanan krizlere, küreselleşen dünyamızdaki rekabete ve tüm zorluklara rağmen üstlerine düşen görevi layıkıyla yaparak, Türkiye ihracatına katkıları yadsınamayan AKİB'li ihracatçıların ödüllendirildiği "AKİB İhracat Rekortmenleri Ödül Töreni” 30 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

AKİB Hizmet Binası Mersin Salonu'nda gerçekleşen törene; başta Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin olmak üzere, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Milletvekilleri Nebi Bozkurt, Çiğdem Münevver Ökten, Ahmet Tevfik Uzun, Aytuğ Atıcı ve Vahap Seçer, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Ali Nedim Güreli, AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, AKİB'in yönetim kurulu başkanları ile çok sayıda ihracatçı ve işadamı katıldı.

İlk olarak açılış konuşmasını yapan AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, 152 milyar dolarla kırılan ihracat rekorunda AKİB'in de büyük bir payı olduğunu belirterek, "Geçen yıl yüzde 8.5 pay ile 13 milyar dolardan fazla ihracata imza atmış bulunmaktayız. AKİB çatısı altında bulunan 8 birliğin bu rakamları elde etmede ayrı ayrı payları var. 2012'de yakalanan ihracat rekoru AB'de yaşanan krize rağmen ihracatçılarımızın alternatif pazarlara yönelmesiyle gerçekleşti. 2011'de yüzde 50 olan AB payı yüzde 30'a düşse de geçen yıl ihracatımız yüzde 12 arttı" diye konuştu.

TİM Başkan Vekili Ali Nedim Güreli ise, ihracatın rakamlardan ibaret olmadığını, aynı zamanda demokrasi ve barış anlamına geldiğini, bu yüzden dünyayı dolaşarak ihracatı artırmaya çalışacaklarını söyledi.

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da, Akdeniz Oyunları'yla Mersin olarak Türkiye'yi temsil etmenin, Türk insanının güleç yüzünü göstermenin haklı gururunu yaşadıklarını belirterek, "İhracatın ülkemizin kalkınmasında vazgeçilemez derecede büyük bir önemi vardır. Ekonominin gelişmesine kattığı değerler kadar, Türkiye'nin uluslararası alanda kendi iddiasını her kesime taşımasında çok büyük manevi değeri var. Ülkemizin gelişmesine katkı koyan işadamlarına ve Türkiye'nin ihracat gemisinin kaptanı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 2008 yılında ABD'de başlayan krizin dünyayı bu kadar etkileyeceğini hiç kimsenin öngöremediğini belirterek, "Avrupa ekonomisi uzun yıllarda kendini anca toparlayacağa benziyor. Türkiye geçen yıl yüzde 12.2'lik ihracatla dünyada ihracatını en fazla arttıran 2'nci ülke olmuştur. Avrupa bölgesinin işsizlik rakamları Türkiye'nin rakamlarının çok üstünde. Yapılan ihracat istihdamı, büyümeyi ve üretimi arttırdı. Ülkemiz 2013'ün ilk çeyreğinde yüzde 3 büyüme başarısı gösterdi. Türkiye geçtiğimiz 4 yılda 5 milyon 200 bin istihdam yaptı. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin, her yerde iş yapan Türkleri görürsünüz" dedi.

Dünyada Türkiye'nin başarısından övgüyle bahsedildiğine işaret eden Bakan Çağlayan, "Türkiye yatırım ortamının en iyi şekilde sağlandığı bir ülke olma doğrultusunda yoluna devam ediyor. Bizim ihracatçılarımız dünyanın 241 gümrük bölgesine ihracat yapıyor. Asya Pasifik'te 2 küçük ülkeye de ihracat yapacağız. Mayıs ayın ihracat rakamları açıklandı. Bu ay içerisinde 13.3 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. Bizleri 2013 yılında orta vadeli program hedefi olan 158 milyar dolarlık ihracat hedefi bekliyor. Ülke olarak dünya ekonomisi terse giderken, ihracatını arttıran bir Türkiye anons edeceğiz. Mayıs ayında 152 ülkeye ihracat rekoru kırdık. Türkiye pazar çeşitliliğiyle bu rakamları yakaladı" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur tarafından, 2012 yılı ihracat performanslarına göre, AKİB çatısı altında faaliyet gösteren 8 sektörün ilk 5 firmasına ve AKİB bünyesinde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 5 firmaya plaketleri verildi. Firma plaketlerinin ardından 2012 yılı yönetim kurulu başkanlıkları döneminde göstermiş oldukları özverili çalışmalar ve sektörleri adına gerçekleştirdikleri hizmetler anısına Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanlarına, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından teşekkür plaketi verildi.

Son olarak ise AKİB Koordinatör Başkanı Hayri Uğur tarafından, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan V. Ali Nedim Güreli, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a günün anısına hediye takdim edildi.

 

EK: HAYRİ UĞUR-ÖDÜL TÖRENİ KONUŞMA METNİ

EK: ÖDÜL ALAN FİRMALAR

EK: ÖDÜL TÖRENİ RESİMLERİ