AKİB' den Narenciye Festivali Etkinlikleri

21 Kasım 2011

B A S I N B Ü L T E N İ

A K İ B

AKİB'DEN

NARENCİYE FESTİVALİ

ETKİNLİKLERİ

Dünya ve Türkiye kamuoyunun ilgisinin Mersin'e çekilerek, narenciye tüketiminin artırılması amacıyla Mersin Valiliği öncülüğünde 19-20 Kasım 2011 tarihlerinde bu yıl üçüncüsü organize edilen Narenciye Festivali kapsamında Akdeniz İhracatçı Birlikleri de üzerine düşeni yaptı.

Bölgemiz açısından büyük önem arz eden narenciye sektörü, Narenciye Festivali ile Türkiye'nin narenciye merkezi Mersin'de buluşurken, festival ile eş zamanlı olarak da Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü ve AKİB organizatörlüğünde narenciye alım heyeti programı düzenlendi.

Alım heyeti kapsamında 18 Kasım 2011 tarihinde, Türk firmaların ticari bağlantı kurmaları amacıyla, ihracatçı firmalar ile İran ve BAE'den gelen 2 firma temsilcisinin birebir görüşme imkanı bulduğu İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirildi.

İkili görüşmelerin ardından da konuk firma temsilcilerine Mersin'de yer alan narenciye paketleme tesisleri ve narenciye bahçeleri gezdirilerek, Türk narenciyesi ile bilgiler aktarıldı.

Adnan Menderes Bulvarı Mezitli sahil kesiminde bulunan festival alanında yer alan Narenciye Tanıtım Grubu standı ise, narenciye ürünleriyle yapılan süslemelerle dikkat çekerken, standa gelen ziyaretçilere NTG'nin kuruluşu, misyonu, faaliyetleri hakkında bilgi verilerek, portakal suyu ikram edildi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından, Narenciye Festivali için özel olarak yaptırılan limon ve portakal şeklindeki maskotlar ise, halkın yoğun ilgisiyle karşılanırken, kortej yürüyüşü esnasında renkli görüntüler sergiledi.